Demir eksikliği anemisinin tiroid hormonları üzerine etkisi
The investigation of the thyroid functions in patients who are determined to have iron deficiency anemia and in control group in before and after the iron treatment process
  1. Tez No: 142481
  2. Yazar: ERDEM GÖKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İMDAT DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
2. ÖZET Tiroid fonksiyonları bir çok akut ve kronik hastalıkta etkilenmektedir. Demir eksikliği anemisinde de tiroid fonksiyon değişiklikleri olduğu çeşitli hayvan çalışmalarında bildirilmektedir. Bu çalışmada, demir eksikliği anemisi tespit edilen hastalarda ve kontrol grubunda demir tedavisi öncesi ve sonrasında, tiroid fonksiyonları incelendi. Çalışmaya yaş ortalaması 35.7 ± 8.6 ( yaş aralığı 19-52) olan 42(9Erkek, 33Kadın) hasta ve kontrol grubu olarak da yaş ortalaması 33.1 ± 7.5 ( yaş aralığı 20-46) olan 38 (8Erkek, 30Kadın) sağlıklı birey alındı. Demir eksikliği anemisi tanısı tam kan sayımı, ferritin, SD ve TDBK yapılarak kondu. Tedaviye başlamadan önce ve tedavinin ikinci ayının sonunda hasta ve kontrol grubundan 12 saat açlıktan sonra kan örnekleri alınarak tam kan sayımı, ferritin, SD, TDBK,ST3, ST4, TT3, TT4, TSH ve kortizol değerleri çalışıldı. Değerler ortalama ± standart sapma (X±SD) olarak ifade edildi. İstatistiksel anlamlılık sınırı p< 0.05 olarak kabul edildi. Demir tedavisi öncesi olguların %35.7'sinde (n=15) sekonder hipotiroidi ve %16.6'sında (n=7) subklinik hipotiroidi profili mevcuttu. Tedavi öncesi ortalama TSH seviyesi, kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti (P=0.001). Tedavi sonrası ortalama TSH seviyesinde kontrol grubu ve tedavi öncesine göre anlamlı olarak düşme görüldü (P=0.001). Demir tedavisi sonrası ortalama TT3 seviyesinde % lO'luk artış olmasına rağmen tedavi öncesine göre aradaki fark anlamlı değildi. Tedavi öncesi ve sonrası ile kontrol grubu ortalama TT3 değerleri arasında anlamlı fark yoktu (p> 0.05). Yine ortalama ST3 değerleri de gruplar arasında anlamlı farklılık göstermedi. Demir tedavisi öncesi ortalama ST4 düzeyleri, kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunurken (P=0.00), tedavi sonrası ortalama ST4 seviyesi anlamlı şekilde yüksekti(P=0.001). ST4 açısından tedavi sonrası değerler ile kontrol grubu değerleri arasındaki fark anlamlı bulunmadı (P=0.118). Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında ortalama TT4 değerleri demir tedavisi öncesi ve sonrası arasındaki fark anlamlı bulunmadı. Tedavi öncesi ve sonrası TT4 seviyeleri ise anlamlı olarak yüksek bulundu (P=0.001). Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında demir tedavisi öncesi anlamlı şekilde yüksek olan kortizol düzeyinin tedavi sonrasında anlamlı olarak düştüğü görüldü (P=0.001). Sonuç olarak demir eksikliği anemisinde tiroid fonksiyonlarının önemli ölçüde etkilendiği ve bunun ötiroid hasta sendromu ile uyumlu olduğu görüldü.. Demir eksikliği anemisinde saptanan tiroid fonksiyonlarmdaki bu değişiklikler vücudun mevcut duruma adaptasyonu olarak değerlendirildi. Ötiroid hasta sendromu kapsamında değerlendirilen bu değişikliklerin tiroid hormon replasmanı yapılmadan demir eksikliği anemisinin tedavisi ile normal şuurlar içerisine döndüğü görüldü. Bu konunun daha iyi aydınlatılması için geniş kapsamlı, çalışmalara gerek olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
3.SUMMARY In most of the acute and chronic illnesses, thyroid functions are effected. Also in iron deficiency anemia, the presence of thyroid function differences have been reported in animal studies. In this study, the thyroid functions are investigated in patients who are determined to have iron deficiency anemia and in control group in before and after the iron treatment process. In this study, 42 ill patients with the age average of 35.7 ± 8.6 (between 19-52, 9 male 33 female) and as a control group, healthy individuals (between 20-46) with the age average of 33.1 ± 7.5 are examined. Definition of iron deficiency anemia is diagnosed by the adequate calculation of blood, ferritin, iron and Total iron binding capacity. Before the treatment started and at the and of two months of the treatment by taking blood samples either from patients ormembers of control group after a twelve hours of hunger, the calculation of ferritin, Iron, TİBC, ST3, ST4, TT3, TT4, TSH and Cortisol values are studied. Statistical meaningfullnes limit is accepted as p< 0.05. In the 35.7 % (n=15) of the cases before the treatment, secondary hypothyroidism and in 16.6 % (n=7), subclinical hypothyroidism was present. TSH level before treatment was high (P=0.001), meaningfully according to control group. A meaningful fall in TSH level of control group is found according to phase before treatment (P= 0.001). Although 10% increase in TT3 level after iron treatment is made, differance between was not meaningful according to the phase before the treatment. There was no meaningful differance between before and after phases of treatment and TT3 values of control group (p> 0.05). However ST3 values didn't reflect meaningfull differances between groups. When ST4 levels before treatment was found too low acconding to control group (P=0.000), after the differances between after treatment phase values and that of controlgroup are not found to be meaningfull in terms of ST4 (P=0.118). When compared to control group, differences in TT4 values after and before the iron treatment are not found to be meaningfull TT4 levels m after and before the treatment are found to be high (P=0.001) reversely. When compared to the control group, Cortisol level is considerably high before the treatment is meaning fully low after the treatment (P=0.001). As a conclusion, it is found that, thyroid functions are effected considerably in iron deficiency anemia and this is harmonious with Euthyroid Sick Syndrome. This changes detected in iron deficiency anemia are evolvated as the adaptation of the body to the present state. This changes that are considered to be included in euthyroid sick syndrome, witout thyroid hormone replacement, it is observed that it returns to the normal state by iron deficiency anemia therapy. For a good understanding of this subject, it is concluded that extensive and over all studies are needed.