Deneysel mide ülserinde ghrelinin koruyucu ve tedavi edici etkisini göstermek
The investigation of protective and therapeutic effect of ghrelin in experimental gastric ulcer
  1. Tez No: 142509
  2. Yazar: EZEL TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ CANORUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Giriş: Ghrelin, başlıca mide mukozasından salgılanan ve 28 amino asit içeren peptid yapılı bir hormondur. Büyüme hormonunu salgılatan reseptöre bağlanması ve çok güçlü bir büyüme hormonu salgılatıcı etki göstermesi keşfedilmesine yolaçmıştır. Büyüme hormonu salgılatıcı etkisinden başka fonksiyonlarının da bulunabileceği araştırmalara konu olmuştur. Fakat, ghrelinin gastrik sekresyon, motilite, strese karşı gastrik mukozal bütünlüğün korunması ve strese bağlı gastrik ülserde tedavi edici etkileri ile ilgili bilgiler yeterli değildir. Amaç: Bu çalışmanın amacı; 1) Soğuk + hareketsizlik stresi oluşturulan sıçanlarda stresten yarım saat önce tek doz 80 ng/kg ghrelin uygulamasının gastrik ülsere karşı koruyucu etkisininin olup olmadığını araştırmak 2) Strese maruz bırakılan sıçanlara stresten hemen sonra üç gün 20 ^.g/kg/gün dozunda uygulanan intraperitoneal ghrelinin iyileştirici etkisini incelemek 3) Ghrelinin gastroprotektif etkisine Nervus vagus ve nitrik oksitin (NO) olası aracı rolünü saptamak. Materyal ve Metod: 200-250 g ağırlığındaki sıçanlar, bir kontrol ve yedi deney grubuna bölündü. Deney gruplarındaki sıçanlar 4 saat hareketsiz olarak +4°C'de bekletildi. Di grubu stresten sonra feda edildi. D2 grubuna stresten 30 dakika önce tek doz 20 p.g/kg ghrelin uygulandı. D3 grubuna stresten hemen sonra sonra üç gün i.p. 20 ng/kg/gün ghrelin, D4 grubuna stresten sonra üç gün i.p 20/ja.g/kg ghrelin+subkutan 70 mg/kg NO inhibitörü L-NAME uygulandı. D5 grubuna stresten sonra üç gün serum fizyolojik, Degruuna stres sonrası bilateral vagotomi uygulandı ve i.p. üç gün 20 ng/kg/gün ghrelin verildi. D7 grubu strese maruz bırakıldıktan sonra boyun bölgesine yalancı vagotomi operasyonu yapıldı ve üç gün serum fizyolojik uygulandı. Kontrol grubuna stres uygulanmadı. Hafif eter anestezisi altında kardiyak ponksiyonla feda edilen hayvanların mideleri çıkarıldı. Ülser indeksleri ve gastrik müküs miktarları belirlendi. Ayrıca kan örneklerinde plazma nitrit/nitrat ve serum ghrelin düzeyleri ölçüldü. 48Bulgular: Stresten yarım saat önce ve stresten hemen sonra üç gün ghrelin uygulanan deney gruplarında; gastrik lezyonlar önemli ölçüde azaldı (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Investigation of protective and therapeutic effect of ghrelin in experimental gastric ulcer Introduction: Ghrelin is a novel 28-amino acid peptide that has been recently discovered in rat and human gastrointestinal tract, particularly gastric mucosa, as an endogenous ligand for growth homone (GH) secretogogue receptor. Because of having other functions apart from it is secretogogue effect on growth hormone It has become an interesting subject for investigators. But little is known about it's influence on gastric secretion and motility, protection of gastric mucosal integrity against stress and treatment in stress induced gastric ulcer. Aim: The aims of this study were 1) to examine the effect of i. p. administration of ghrelin on cold+restrain stress induced gastric ulcer, 2) to investigate ghrelin treatment for three days on cold+restrain stress induced gastric ulcer, and 3) to determine possible mediator role of N. Vagus and nitrite oxide on the gastro protective effects of ghreline. Materials and methods: In the present study 56 adult Wistar albino male rats were used. Following ghreline administration, either i.p 30 minutes before stress or immeditely after stress for 3 days, mucosal lessions were examined. Additionaly, rats were either treated with the inhibitor of NO synthesis (L-NAME) or underwent bilateral servical vagotomi. Results: Ghrelin treatment either 30 min before stress or immediately after the stress, decreased significantly the gastric lesions(p0.05).