Müşteri bakış açısından marka yayma başarısının modellenmesi
Modeling the brand extension success throughout customers' perspective
- Tez No: 142539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. C. ERHAN BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Marka yayma, firmaların büyüme hedeflerini gerçekleştirmedeki en önemli stratejilerinden biridir. Bu stratejinin başarılı olup olmaması, firmaların kontrolünde olan faktörlere bağlı olabileceği gibi, firmanın daaha az kontrol edebileceği tüketicilerin değerlendirmelerine de bağlıdır. Yeni ürünün planlanma aşamalarında, tüketicilerin bu yeni ürün için nasıl bir tutum oluşturacaklarına dair varsayımlar oluşturabilmek, firmanın bu süreçteki faaliyetleri için çok önemlidir. Bu çalışmada, yapay sinir ağları kullanılarak, marka yayma başarısını tüketici değerlendirmelerine dayalı bir mantıkla tahmin etme yeteneğine sahip bir deney aracı oluşturulmuştur. İlk olarak, marka yayma konusuna temel oluşturacak şekilde, ürün, marka, marka konumlandırma, marka ederi gibi marka ile ilişkili kavramlar ve markalamanın avantaj - dezavantajlarından bahsedilmiştir. Daha sonra detaylı bir şekilde marka yayma stratejisi ve başarısını etkileyen faktörler incelenmiştir. Çalışmanın asıl kapsamını oluşturan, tüketicilerin değerlendirmelerine etki eden faktörler üzerinde durularak, bu doğrultuda bir kavramsal model oluşturulmuştur. Bu model doğrultusunda, tüketicilerin değerlendirme sürecine ilişkin bilgileri toplama amacıyla, anketler oluşturulmuştur. Anketlere konu olacak marka, AC Nielsen' in yayınlamış olduğu Markalar 2002 raporuna dayanarak ve söz konusu seçimi etkileyen kısıtlara uygun olarak Coca - Cola olarak belirlenmiş ve bu marka için varsaydı bir yeni ürün (dondurma) seçilmiştir. Anketlerden elde edilen bilgiler, öncelikle bir istatistiksel analiz sürecinden geçirilerek veriler yapay sinir ağlarına girdi oluşturacak şekilde hazırlanmıştır. İstatistiksel analiz sürecinde, değişkenlere, normallik testi, güvenilirlik testi ve son olarak da faktör analizi uygulanmıştır. Faktör analiziyle elde edilen faktörler ve bu faktörlere ait faktör skorları yapay sinir ağlarının girdi ve çıktı değişkenlerini oluşturmuştur. Daha sonra yapay sinir ağının öğrenmesi için deneyler yapılarak, sonucunda öğrenmiş bir yapay sinir ağı elde edilmiştir. Son olarak da, elde edilen bu ağ ile bir tahmin uygulaması gerçekleştirilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Brand extension is one of the most important strategies that allow a firm to achieve its goals for growth. The success factors of this strategy are either related to the ones that are under the control of the firm or to the ones that are not easily controlled by the firm. To make assumptions about the consumers' attitude toward the new product during the new product development process is so important for the firm's activities in this process. In this research, an experiment tool that is capable of predicting the proposed brand extension's success by depending on the consumer's perceptions or evaluations. First, in order to construct the theoretical basement for the strategy of brand extension; the terms; product, brand, brand positioning, brand equity, the main decision points in the branding process and the advantages - disadvantages of branding are covered. Then, the strategy of brand extension and the success factors of brand extension strategy are analyzed in detail. Focusing on the factors related to consumers' evaluations, which constitute the main scope of the research, a conceptual model is constructed. Depending on the model, in order to collect data about the consumers' process of evaluation of the brand extension, surveys are formed. The brand that would be subject to the survey is selected to be Coca - Cola, by depending on the Markalar 2002 report published by AC Nielsen and in accordance with the constraints that are valid for this selection. A hypothetical new product (ice cream) is chosen to use in the study. Data collected by the surveys are first processed to prepare for the artificial neural network through a statistical process. In the statistical process; normality tests, reliability analysis and finally factor analysis are applied on the variables. Factors and factor scores obtained by the factor analysis constitute the input and output variables of the neural network. Several experiments are conducted to train the network. Consequently, a well-trained network is gained and a brief application of how the network works as an estimation tool is displayed. IX