Antioksidan katkıların magnezya-karbon refrakterlerin oksidasyon davranışlarına etkisi
Effect of the antioxidation behavior of the magnesia-carbon refractories
- Tez No: 142605
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Metalurjisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ANTIOKSIDAN KATKILARIN MAGNEZYA- KARBON REFRAKTERLERİN OKSİDASYON DAVRANIŞINA ETKİSİ ÖZET Demir-çelik endüstrisinde görülen teknolojik değişiklikler ve bunun sonucunda oluşan farklı servis şartlarını karşılayabilmek amacıyla oksit-grafit refrakter sistemleri geliştirilmiştir. Bunların içerisinde magnezya-karbon tuğlalar önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle yüksek cüruf dirençleri, yüksek termal şok dirençleri, katransız ve ziftsiz bir çalışma temizliği sağlamaları nedeniyle reçine bağlı magnezya-karbon refrakterler geniş bir uygulama potansiyeli bulmuşlardır. Karbon olumlu özelliklere sahip olmasına karşın, yüksek sıcaklıklarda oksitlenmeye meyillidir. Karbonun ıslanma açısı çok yüksek olduğu için cüruf tarafından kolayca ıslatılamaz. Böylece cüruf yapıya nüfuz edemez. Ancak, yüksek sıcaklıklarda karbon oksitlenir. Böylece MgO-C yapısı bozulur ve cüruf, yapının içlerine doğru nüfuz eder. İşte bu sorunu gidermek için yapıya, antioksidan adı verilen, oksitlenmeye yatkınlığı yüksek olan metal ve bileşikler ilave edilir. Bu çalışmada, magnezya- karbon refrakterlerin yapısındaki karbonun oksidasyon davranışları incelenmiş ve antioksidan ilavelerinin oksidasyon üzerindeki koruyucu etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde tuğla üretiminde kaliteyi kontrol eden parametrelerden olan porozite ve hacim ağırlığına farklı cins ve miktarlardaki antioksidan ilavelerin etkileri incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda antioksidan ilavelerinin poroziteyi artırdığı, hacim ağırlığını ise düşürdüğü gözlenmiştir. Antioksidan ilavesinin bu olumsuz sonuçlara yol açmasının nedeni, antioksidanlar için Andreasen denklemi 'nin kullanılmamış olmasıdır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, farklı antioksidanların (Al, Si, SiC ve B4C), farklı süre ve sıcaklıklarda (1300°C ve 1500°C) MgO-C refrakterlerin oksidasyon davranışlarına etkileri incelenmiştir. Buna ilaveten, antioksidan miktarındaki artışın, MgO-C refrakterlerin oksitlenmelerine etkisi de araştırılmıştır. İlave edilen antioksidan miktarı arttığında tuğlanın oksidasyona karşı direnci de aynı ölçüde gelişmektedir. Çalışılan sıcaklıklarda sadece SiC'de miktar-etki ilişkisi doğru orantılı olarak artmamış, SiC miktarının artması, koruyucu etkiyi az miktarda etkilemiştir. 1300°C ve 1500°C'de en etkili antioksidanın B4C olduğu görülmüştür. Bu çalışmada, oksitlenmiş numunelerin poroziteleri de incelenmiştir. Oksitlenmiş numunelerin porozitelerinin yükseldiği, hacim ağırlıklarının ise düştüğü görülmüştür. Oksidasyon dayanımı yüksek olan numunelerin oksidasyondan sonraki poroziteleri, diğer numunelere göre daha düşük, hacim ağırlıkları ise daha yüksektir. xı
Özet (Çeviri)
EFFECT OF THE ANTIOXIDANTS ON THE OXIDATION BEHAVIOUR OF THE MAGNESIA-CARBON REFRACTORIES SUMMARY The oxide-graphite refractory systems were developed in order to meet the different manufacturing conditions as a result of the technological modifications in the iron and steelmaking industry. The magnesia-carbon refractories have an important place in these systems. The resin bonded magnesia-carbon refractories have a high usage potential because of their excellent slag resistance, good thermal shock resistance and good process conditions without tar and pitch. Despite the advantages of graphite, it is susceptible to oxidation in the high temperatures. Carbon can not be wetted by the slag easily because of the low wettability of graphite. Thus slag can not penetrate into the refractory. But carbon oxidizes in the high temperatures. So the structure of the MgO-C refractory is broken down and the slag penetrates into the refractory. Metals and compounds, so called antioxidants, which has tendency to oxidation are added to the refractories in order to overcome this problem. The oxidation behaviour of the carbon in the magnesia- carbon refractories and the protective behaviours of the antioxidants were investigated in this study. In the first stage of the study, the effects of the antioxidants on the porosity and bulk density as some of the parameters designating the quality at the manufacturing of bricks were investigated. In these studies, it was determined that the antioxidant additions increased apparent porosity and decrease bulk density of the refractories. The reason of these poor results is not applying Andreasen's equation for antioxidants. In the second stage of the study, the effects of the various antioxidants (Al, Si, SiC and B4C) on the oxidation behaviours of the MgO-C refractories at different temperatures (1300°C and 1500°C). Moreover, the effects of the quantities of the antioxidants on the oxidation of the MgO-C refractories were studied. Increasing the quantity of the antioxidants caused better oxidation resistance. But increasing SiC additives did not increase protective effect much at 1300°C and 1500°C. It was determined that B4C was the most effective antioxidant in these temperatures. In addition, the porosities of the oxidized bricks were investigated too. It was observed that the oxidized samples' porosities increased and bulk densities decreased. It was also determined that the antioxidants with better protective effects have lower porosities and higher bulk densities. Xll