Değişimin sürekliliğinde zamansal kırılma noktaları değişen insan ve kentlerin karşılıklı etkileşimi
Temporal breaking points in continuty of change interaction of changing human and city
- Tez No: 142632
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
DEĞİŞİMİN SÜREKLİLİĞİNDE ZAMANSAL KIRILMA NOKTALARI; DEĞİŞEN İNSAN VE KENTİN KARŞDLIKLI ETKİLEŞİMİ ÖZET Bu tez çalışmasının amacı, varoluşundan bu yana insan yaşamındaki değişimleri zamanın çok boyutlu, akışkan ve kırılgan yapısı içerisinde yerlerine koyarak incelemek ve bu değişim içerisinde kentlerin yerini ve insan- kent karşılıklı etkileşimini neden- sonuç ilişkisi kurarak ortaya çıkarmaktır. Günümüzde değişimin en fazla hissedildiği yerler kentlerdir, bu nedenle tezi okuyan, insanın mimari çevresinin, kullandığı nesnelerin, yaşam tarzının nasıl değiştiğinin ve geri dönüşümlü olarak yaşadığı çevrenin de inşam ne kadar değiştirdiğinin farkına varacaktır. Tez çalışması yapılırken izlenen yöntem şu şekildedir;. Tez çalışmasının ana çerçevesi oluşturulurken dört kavram ve bunların birbirleriyle etkileşimi ön plana çıkarılmaya çalışılmıştır, bu kavramlar:“değişim, zaman, insan ve kent”kavramlarıdır.. Değişimin sürekliliği, gelecekle ilgili aykırı düşüncelerin ortaya atılmasıyla pekişmektedir. Bu bağlamda değişimin sürekliliği açısından“ütopyalar”in önemi sorgulanmıştır.. Değişimi hızlandıran ve 'katalizör' görevi gören“zamansal kırılma noktalan”tespit edilmiştir. İnsanın yeryüzünde ilk varolduğu an,“sıfir noktası”(KO) olarak belirlenmiştir.. Zamansal kırılma noktalarına neden olabilecek etkenler araştırılmıştır.. Tüm bulgular bir matriks üzerinde (birbirleriyle etkileşimli olarak) sunulmuştur. Tez çalışmasının kavramsal çerçevesi oluşturulurken, öncelikli olarak“değişim”,“zaman”,“insan”ve“kent”kavramlarının çerçevelediği ve zamanın düzlemini oluşturduğu bir çok boyutlu kavramlar, anlamlar ve olaylar bütünü ortaya çıkarılmıştır. Zamansal kırılma noktalan direkt zaman, etken ve olaylarla (etki) ilişkilidir; ciddi değişimlerin yaşandığı ve bu üç kavramın birleştiği noktalardır. Zamanın yapısı üzerinde oluşan bu kırılmaların çeşitli etkenleri vardır; bu etkenler, zamansal kırılmayı tetikleyen bir başka deyişle bu olayların yaşanmasına neden olan kavramlardır. Yaşanan değişim, birçok etken ve olayın tetiklediği ve neden olduğu bir etkileşimler matriksidir. Tez kapsamında zamansal kırılma noktalan etkenleriyle birlikte incelenmiş ve sonuç olarak elde edilen saptamalar bir matriks üzerine yerleştirilerek değişimin neden-sonuç ilişkisi gözetilerek somut bir şekilde bu matriks üzerinde görülmesi sağlanmıştır. Bu matriks,“Değişim ve Etkileşim Matriksi”olarak adlandırılmıştır. Değişimin sürekliliği açısından önemli olduğu düşünülen“ütopyalar”ın da bu matriks üzerindeki varlığı ve yeri sorgulanmıştır. vnıSonuçta, ortaya çıkan Değişim ve Etkileşim Matriksi üzerinde çeşitli saptamalarda bulunulmuş, etkenlerin zamansal kırılma noktalan üzerindeki etkilerinin zamana ve olayların birbirini etkilemesine bağlı olarak farklılıklar gösterdiği, yaşamın ilk zamanlarında oldukça etkili olan bazı etkenlerin zaman ilerledikçe etkisini kaybettiği gözlenmiştir. Fakat yaşam, dolayısıyla da değişim devam etmektedir. Gelecek için bir şey söylemek ise mümkün değildir. Bu sebeple matriksin ucu açık bırakılmış ve tamamlanmamıştır. ıx
Özet (Çeviri)
TEMPORAL BREAKING POINTS IN CONTINUITY OF CHANGE; INTERACTION OF CHANGING HUMAN AND CITY SUMMARY The aim of this study is to research the changes in human life on the breakable, liquid and multi-dimensional structure of time since the beginning of life on earth and to disclose the importance of cities and interaction of man-urban environment inside of this change. Today, cities are the spaces that“change”is mostly noticed and feeled. In the cities, every kind of life standarts' tips are seen. The people who read this thesis will be aware of the change in environment, objects and life style of human and notice that the environment and man change eachother in interaction with eachother. The method of the study can be summarised as:. While forming the conceptual structure of the study, four concepts and their relations are explored, these are:“change”,“time”,“human”and“city”.. The sustainabilty of change is getting tight with suggestions of contrary ideas about fixture. For this reason, the importance of“utopias”for sustainability of change is discussed..“Temporal breaking points”that are described as gain momentum of change and function as catallysts are selected on the structure of time. The first beginning of human life on earth is named as“0-point”(KO) and other breaking points are named as“Kl, K2,...,K28”.. The factors of temporal breaking points are explored.. All of the findings are presented on“Change and Interaction Matrix”. While forming the conceptual structure of the study, an entire of multi-dimensional concepts, meanings and events that is encircled by“change”,“time”,“man”and“urban environment”and that fits on the plane of time is tried to explore with the highest priority. There are some factors of breaking points on the structure of time; these factors trigger the breaking of time, namely cause the happenings of these events. In the concept of the thesis,“Temporal Breaking Points ”are examined with, their factors and in the conclusion, implications are placed on a matrix and change is indicated concretely. The matrix is named as“Change and Interaction Matrix”and the existence and place of“utopias”that are seen as important phenomenons for the contuniuty of change are questioned inside the structure of matrix. Change of life is an“interaction matrix”that is triggered and caused by many factors and events. In the conclusion of the thesis, some differences between the impacts of the factors on the temporal breaking points are explored in the interaction matrix that is taken form. Some factors that have deep impacts on the human life in the early xperiods of time don't have an impact on today's events (or a little). For instance, natural factors were important in the first breaking points and now it can be seen that technology and objects are more effectual for events. But life, consequently change is going on. And it is impossible to say something about future. Some factors may be very effective for life or some may not. For this reason, the end of the interaction matrix is left open and it is not continued. XI