Zincir çeliklerinin soğuk çekme oranına bağlı olarak deformasyon davranışlarının belirlenmesi
Effect of cold draving ratio determination on deformation behaviour of chain steels
  1. Tez No: 142686
  2. Yazar: GÜLER DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
DÜNYA BANKASI KREDİLİ İNŞAAT PROJELERİNDE DANIŞMAN SEÇİMİ ÖZET inşaat projelerinin kaliteli ve zamanında gerçekleştirilmesi, hem işveren hemde yüldenicinin özellikle fînansal açıdan arzu ettiği bir arayış getirmiştir. İşverenle yüklenici arasında proje fizibilitesiden işin bitişine kadar köprü vazifesi gören, bilgi ve deneyimini projenin yaran için kullanan danışman firmalar, özellikle Dünya Bankası kredili işlerde kalite ve deneyim açısından ön plana çıkmaktadır. Günümüzde Dünya Bankası tarafından proje için en uygun danışman firmanın seçimi ve bu seçim sürecinin verimliliği, ülkeleri de kendi işlerinde bu yönteme yakın sistemleri uygulamaya itmiştir. Bu amaçla, beş bölümden oluşan bu tez çalışmasında Dünya Bankası'mn yapısı ana hatları ile tanımlanmış ve Dünya Bankası finansmanlı projelerde istihdam edilecek danışman firmaların özellikleri hakkında tariflemeler getirilmiştir. Dünya Bankası'na hizmet veren danışmanlık organizasyon ve yapılan sınıflandırılmış, hizmet tipleri kategorize edilmiştir. Türkiye'de işlevi tam olarak anlaşılmayan danışman ve danışmanlık hizmet kavramları detaylandınlarak, danışmalık sektörünün gelişimi açıklanmıştır. Ocak 2003 'te yürürlüğe girecek olan 4734 sayılı Devlet İhale Kanunu' nun danışman hizmet ihaleleri ile ilgili getirileri ve eksik yönlerinden bahsedilmiştir. Bilgi ve teknoloji çağı içinde gelişimini sürdüren inşaat sektöründe bağımsız, kaliteli ve deneyimli danışmanlık hizmetlerinin önemi vurgulanarak, danışmanlık sektörünün Türkiye'deki yeri ve sorunları ana hatlan ile incelenmiştir. Ülkemizde yeni Devlet İhale Kanunu ile oluşturulmak istenen danışmanlık ihale usulleri ile Dünya Bankası kredili işlerde kaliteli ve ekonomik proje üretimine hizmet veren danışman firmaların seçim kriterleri karşılaştınlmalı olarak irdelenmiştir. Özellikle Dünya Bankası tarafından uygulanan danışman seçim kriterleri ile ilgili açıklamalar tezin ana temasım oluşturmuştur. Dünya Bankası tarafından takip edilen ve değerlendirilen seçim metotları irdelenmiş ve bu metotlara uygun sözleşme tiplerine değinilmiştir. Ayrıca gelecekte ülkemizde gerçekleşebilecek danışman seçimi ve inşaat projelerinde danışman hizmetlerinin gerekliliği konusunda öneriler sunulmuştur. ıx
Özet (Çeviri)
SELECTION OF CONSULTANTS AT CONSTRUCTION PROJECTS UNDER WORLD BANK LOAN SUMMARY Both client and contractor aim for the need to completion of the construction projects with in time and desired quality, especially in terms of financial views. Consultant firms establishes the bridge between client and contractor from the feasibility period to end of the project and also their important role is appeared in World Bank credit projects. Nowadays, the World Bank criterias to selection of the most suitable consultant company direct the clients to obtain economy and efficient projects in their country. This thesis which is divided into five parts determines the fundamentals of World Bank and defines the properties of consultant firms in World Bank credit projects. The state and organization of the consultant firms are classified and categorized according to their service type. This thesis clarifies the evaluation of consultant services, which is not yet understood efficiently, in Turkey. The construction services tenders that is to be valid by January 2003 according to State Award Law numbered as 4734 is examined in points of both incomes and missing parts. Qualification criterias of the consultant firms are compared between the World Bank credit projects with aim to create economic and high quality project and the State Awarding Law that is to be newly designed. Main subject of thesis is the criterias that are applied by the World Bank while qualifying the consultant firms. Qualification methods that are followed and applied by World Bank are studied and also suitable contract types are discussed. In addition, this thesis also emphasizes his opinion about the need and the qualification of the consultant firms.