Entegre bir zırhın yüksek hızlı çarpma yükleri altındaki davranışı
Response of an integral armor under high velocity impact
- Tez No: 142706
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOLUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ENTEGRE BİR ZIRHIN YÜKSEK HIZLI ÇARPMA YÜKLERİ ALTINDAKİ DAVRANIŞI ÖZET Yüksek hızlı çarpma yükleri altındaki entegre bir zırhın davranışlarının incelendiği bu çalışmada; çarpma mekaniği ile ilgili genel kavramlar ve oluşturulacak bir modelde kullanılacak temel fiziksel yaklaşımlar açıklanmış, balistik çarpma konusunda yapılacak bir çalışmanın hareket noktaları ile incelenecek ana göstergeler ve yapıda oluşacak deformasyonlarm genel yapısı hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca kinetik enerjinin deformasyon enerjisine dönüşmesinde çarpmaya maruz kalan yapının rolü konusunda literatürde yer alan bazı çalışmalar ele alınmıştır. Konuya bu genel bakışın ardından, tasarlanması düşünülen zırhın seramik-kompozit esaslı entegre bir yapıda olmasına karar verilmiştir. Seramik ön yüzey, yüksek çarpma mukavemeti ile merminin kinetik enerjisinin emilmesini sağlar ve mermide meydana getireceği form değişikliği ile penetrasyonu zorlaştırır. Kompozit arka tabakada ise enerji emiş kapasitesi yüksek bir yapı olarak organik elyaf uygun bir seçimdir. Çalışmada dinamik modelleme için ABAQUS/Explicit sonlu elemanlar yazılımı kullanılmıştır. Modelde üç boyutlu, 8 düğüm noktalı, düzgün katı elemanlar ve sınır şartlan için sonsuz elemanlar kullanılmıştır. Simetri özelliğinden yararlanılarak yapının yarısı modellenmiştir. Rijid bir mermi kullanılarak, belirlenen çarpma şartlan için dinamik çözüm yapılmış ve modelin hız, yer değiştirme ve gerilme dağılımları incelenmiştir. Elde edilen sonuçların karşılaştırılabilmesi ve değerlendirilebilmesi için zırhın katman sıralaması ve merminin çarpma hızları değiştirilerek farklı konfigürasyonlar oluşturulmuş ve analizler tekrarlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; mermi ile ilk temas eden yüzey olarak kompozit tabaka seçildiğinde penetrasyon derinliğinin çok arttığı ve gerilmelerin daha yüksek değerlere ulaştığı görülmüştür. Çarpma hızındaki artışların da zırh tarafından korunan personel ya da teçhizatın güvenliğini tehdit edecek sonuçlara neden olduğu belirlenmiştir. Bu bulgulann ışığında, analizi yapılan zırhın balistik olarak uygun bir konfigürasyonda olduğu sonucuna vanlmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
RESPONSE OF AN INTEGRAL ARMOR UNDER HIGH VELOCITY IMPACT LOADS SUMMARY In this study, response of an integral armor under high velocity impact loads was investigated. General concepts about impact mechanics and basic physical approaches to be used in model were explained. Information about basic points to start and main subjects to be investigated in a study about ballistic impact and modes of deformation in the structure during impact were given. Besides, the role of structure subjected to high velocity impact loads about changing the kinetic energy into the deformation energy was taken up from some studies in literature. After this overview, it was decided that armor to be designed was configuration of ceramic-composite based. Ceramic upper layer is resistant to high velocity impact and provides the absorption of impact energy. It also deforms the nose shape of the projectile, thus the penetration gets harder. And organic fiber in composite backing of the structure is convenience as material of high capacity of energy absorption. In the study, ABAQUS/Explicit finite element software was used for modelling. The structure was modelled using three-dimensional, 8 noded solid elements and infinite boundary elements. Taking advantages of symmetry of the model, half of the target plate was modelled. Using rigid projectile, dynamic explicit solution was obtained for impact conditions determined and velocity, displacement and stress distributions of the model were examined. To compare and evaluate the results obtained, different configurations were established changing the layer order of the armor and initial velocities of the projectile. Then the new models were reanalysed. As a consequence, when the composite layer was chosen as a surface of first contact with the projectile, it was observed that penetration depth was so high and stresses reached to higher values. Also it was determined that increases in the initial velocities of the projectile caused to the results that threat the safety of the personnel or the equipments protected by the armor. As a conclusion, it was verified that the armor analysed was of convenience configuration for ballistic efficiency.