Öğretim üyelerinin elektronik haberleşmeyi kullanım düzeyini etkileyen faktörler
Factors that affect the adoption and use of electronic communication by faculty
- Tez No: 142747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ ÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Günümüzde gittikçe yaygınlaşan bilgisayar kullanımı hayatın her yönünde kendini gösterdiği gibi akademik çalışmalarda da oldukça etkilidir. Fakat öğretim elemanlarının gerek verdikleri derslerde, gerekse kendi akademik çalışmalarında bilgisayarlardan ve Internet kullanımından ne kadar yararlandıkları, bilgisayar ve Internet teknolojisinin gelişimine zıt olarak üzerinde sık çalışılan bir konu olmaktan çok uzaktır. Yapmış olduğumuz bu çalışmanın amacı öğretim üyelerinin, derslerinde elektronik haberleşmeyi hangi oranlarda kullandıklarım ve kullanım oranını etkileyen faktörleri ortaya çıkarmaktı. Elektronik haberleşme birçok faktörden etkilenmektedir ve bu faktörler literatürde de incelenmeye alınmıştır. Bunun için hazırladığımız anketimiz daha önceki çalışmalardan seçilmiş ve literatürde dayanağı olan sorulardan hazırlanmıştır. Kullanım oranım etkileyebilecek temel faktörler, bilgisayara karşı duyulan korku, Internet hakkındaki düşünceler, bilgisayar konusunda kendine güvendir. Kendine güvenin elektronik haberleşmeye etkisini belirlemek için üç alt grupta inceleme yapılmıştır. Buna ilaveten öğretim üyelerinin demografik özelliklerinin de elektronik haberleşmeyi kullanım oranlarını etkileyen faktörler olup olmadıkları araştırılmıştır. Analiz edilen tüm verilerimizi değerlendirdiğimiz zaman, öğretim elemanlarının elektronik haberleşmeyi derslerinde kullanım oranını etkileyen tek faktör öğretim elemanlarının WWW konusunda kendilerine duydukları güven olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğretim elemanlarının bilgisayara karşı duydukları korku, Internet hakkındaki düşünceleri ve bilgisayar konusunda kendilerine duydukları güven düzeyleri ait oldukları demografik gruplara göre farklılık göstermektedir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Computer usage becomes widespread in all aspects of our life including academic studies. But, faculties' usage of computers in teaching has not been studied by researchers intensively. Eventhough computer and Internet technologies have improved enormously. The main purpose of our study is to determine the usage level of electronic communication and factors that affect the usage level. Prior researches in this domain have revealed a couple of factors affecting faculty computer usage. In this study, a survey questionnaire is prepared with the results of the literature review. The factors are thought to be computer anxiety, Internet attitude and computer self efficacy. Computer self efficacy divided into three subgroups to determine the affect of this factor on electronic communication usage. In addition to these factors, demographic characteristics of the faculty members are thought to be affecting the usage of electronic communication in teaching. Results shows that faculties' computer self efficacy on WWW usage of faculty's is the only predictor of the usage of electronic communication. Results also shows that faculties' access to the Internet has an effect on their computer self efficacy related to the WWW usage. vm