Bina ağırlık merkezi - rijitlik merkezi ilişkisini mimari tasarım aşamasında kuran bir uzman sistem
An expert system setting up the centre of rigidity relation in the architectural design stage
  1. Tez No: 142746
  2. Yazar: A. ESRA İDEMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN MERT ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
BİNA AĞIRLIK MERKEZİ- RİJİTLİK MERKEZİ İLİŞKİSİNİ MİMARİ TASARIM AŞAMASINDA KURAJN BİR UZMAN SİSTEM ÖZET Türkiye, 1. derece deprem kuşağında yer alan bir ülke olarak yüzyıllar boyunca büyük depremlere maruz kalmış, bu depremler binlerce insanın yaralanmasına, sakat kalmasına hatta ölümüne sebep olmuş ve binlercesini de evsiz bırakmıştır. Son olarak 1999'da yaşanan 17 Ağustos Kocaeli ve 12 Kasım Düzce depremleri sonucu hayatını kaybeden on binlerce insan, bunun yanı sıra meydana gelen ekonomik, sosyal ve psikolojik sıkıntılar, yıkımlar, geçmişte pek çok örneği yaşandığı halde Türkiye'nin depremden hala ders çıkaramadığını açıkça ortaya koymaktadır. Son 20 yılda Türkiye'deki inşaat ve yapı sektöründe yaşanan hızlı değişim sonucu, yeni teknolojiler ve yeni yapım teknikleri kullanılmaya başlanmış, bununla birlikte bina tipolojilerinde farklılıklar ortaya çıkmıştır. Ancak ne var ki bu değişim sürecinde, kaçak yapılaşmada da artmalar olmuş, hatta mimari tasarım hatalarına sahip bir çok binanın inşa edilmesine ve bunlara ruhsat verilmesine göz yumulmuştur. Bu açıdan başta ekonomik nedenler olmak üzere yapıya ilişkin yönetmelikler göz ardı edilmiş,“depreme dayanıklı yapı tasarımı”konusunda gereken özen gösterilmemiş, bunların sonucunda doğal bir olay olan depremin felakete dönüşmesine zemin hazırlanmıştır. Depreme dayanıklı yapı tasarımı kavramı genel anlamda binanın kendisi, oturduğu zemin ve çevresiyle olan ilişkisini kapsamaktadır. Binanın yüksekliği, üzerine inşa edileceği zemin durumu, taşıyıcı sistemi, komşu binalarla olan ilişkisi gibi belirleyici etkenlerin bir bütün halinde ele alınması ve mimari tasarım sürecinde baştan itibaren düşünülmesi gerekmektedir. Bir binanın kütlesine ve iç bölümlenmelerine karar veren kişi olarak mimara, bu konuda büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu bağlamda mimarın danışması gereken en önemli kaynak deprem yönetmelikleri olmalıdır. Bu tez çalışması kapsamında, güvenli bina tasarımına ışık tutması bakımından deprem ve depremin yapılar üzerindeki etkileri incelenmiş, 1998 Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik esas alınarak, mimarlara taşıyıcı sistem tasarımı ile ilgili destek olacak tanım, açıklama ve örneklere yer verilmiştir. Ayrıca bu yönetmelikte Al düzensizliği olarak tanımlanan Burulma Düzensizliğinin önemi vurgulanarak, mimari tasarım sürecinin başında, avan proje aşamasında kullanılan ve taşıyıcı sisteme ilişkin rijitlik merkezi- ağırlık merkezi kontrolü yapmak üzere geliştirilen uzman sistem tanıtılmıştır. 6 Bölümden oluşan bu tez çalışmasında, birinci bölümde konuya ilişkin genel bilgi verilmiş, konunun önemi ve çalışmanın amacı açıklanmıştır. xıİkinci bölümde deprem, depremin oluşumu ve deprem türleri kavramlarına yer verilmiş, depremin yapılar üzerindeki etkileri ele alınarak bu etkileri azaltma yöntemleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde mimari tasarım ve taşıyıcı sistem tasarımı konuları ele alınmış, Türkiye deprem yönetmeliği esas alınarak bu tasarımlarda yapılan tipik hatalar ve düzensizlikler incelenmiştir. Dördüncü bölümde uzman sistemler ile ilgili genel bilgiler verilmiş ve tez kapsamında geliştirilen uzman sistemin çalıştığı arayüz olan AutoCAD ve programlama dili AutoLISP tanıtılmıştır. Ayrıca mimari tasarım süreci başında bir uzman sistem kullanımının yararları üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde uzman sistemin çalışmasına ilişkin örneklere yer verilmiş, AutoCAD ara yüzünde programın çalışma şekli görsel olarak sunulmuştur. Son olarak sonuç bölümünde başka programlarla altında çalışan ancak kullanıcılara zaman kazandıran basit yazılımların önemi üzerinde durulmuş, diğer taraftan programın, mimar ve inşaat mühendisi arasında taşıyıcı sistem kararları üzerinde yaşanabilecek gerginliklerin de azaltılmasına olanak vermesi bakımından bu bağlamda geliştirilen uzman sistem değerlendirilmiştir. Ekler bölümünde geliştirilen uzman sistemin yapısı ele alınmış ve programın mantıksal işleyiş şeması verilmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
AN EXPERT SYSTEM SETTING UP THE CENTRE OF GRAVITY AND THE CENTRE OF RIGIDITY RELATION IN THE ARCHITECTURAL DESIGN STAGE SUMMARY Serious earthquakes throughout centuries have affected Turkey as a country located on one of the most important seismic zones. These earthquakes have caused thousands of people become injured or disabled, even their death and also have left thousands of them homeless. Although there were many of them have been experienced in the past, the earthquakes recently experienced in 1999 on the 17th of August in Kocaeli and 12th of November in Düzce have revealed as the results often thousands of people who have died and besides the economical, sociological and psychological difficulties, demolitions have occurred afterwards, that Turkey still can not take lessons from the earthquake. In the last 20 years, as a result of the rapid changes in the building and construction field, new technologies and new construction techniques have been started to use, and in addition to this the building typologies have changed. But during this change period, there have been augmentations in the number of illegal settlements, even having architectural irregularities which have been prohibited by the regulations, it has been pretended not to see these buildings being constructed and owning a license. By the pioneering of economical reasons, the regulations related to the building design and constructions have been disobeyed, as a result of this it has not been taken pains the earthquake resistant building design issue, so that as a natural phenomenon, the earthquakes have turned into disasters. Earthquake resistant building design issue generally includes the relations among the building itself, the ground it is settled and its environment. Beginning from the early stages of architectural design process, it is needed to deal with the factors such as the height of the building, the ground situation it will be constructed on, its structural organization and the relation with the buildings in the neighborhood as a whole. And as the person deciding the geometry and the interior design of a building, the architect has been given serious responsibilities on this issue. In this context the first source that an architect should consult must be the laws and the regulations concerned with the earthquake. In the scope of this thesis, in order to light the way to the design of safe buildings with high quality, the concepts of earthquakes and its effects on buildings have been examined; by accepting the“Turkish Specification for Structures to be built in Disaster Areas”as the fundamental, it has been given place to the descriptions, explanations and examples which can guide the architect in structural design. XlllFurthermore by emphasizing the importance of torsion effect on buildings, an expert system that has been improved for using in the beginning of architectural design, which controls the center of rigidity and center of gravity relation in buildings, has been introduced. This study is formed of 6 sections. In the first section, general information has been given, besides the purpose and the content, the study methodology and the importance of the subject have been explained. In the second section the earthquake, the earthquake types, formations, and the effects of earthquake on buildings have been explained. In addition to this, the torsion effect, center of gravity and center of rigidity concepts, the factors affecting the earthquake resistant buildings, calculations and formulas about this issue have been discussed. In the third section the architectural design and structural design processes have been explained, and in the context of“Turkish Specification for Structures to be built in Disaster Areas”the common design irregularities have been examined. Also the structural design principles have been given in this section. In the fourth section, general in formations on expert systems have been given, the interface of the AutoCAD program and its programming language AutoLISP have been introduced. In addition, the benefits of using an expert system in early stages of design process have been discussed. In the fifth section, the examples about the expert systems have taken part, and the using instructions of the program in AutoCAD interface have been explained. The examples are separated into two groups as simple and complex plans schemes, both two groups' examples are examined on figures. In the conclusion part, the benefits of the program have been discussed and is has been stressed that the lack of communication between architects and civil engineers should be decreased. In the appendix part, the source code of the program and the logical structure of the expert system are found. xiv