Çamaşır makinalarının akıllı kontrolü için gerekli parametre ve değişkenlerin incelenmesi
An Investigation on the necessary parameters and variables for intelligent control of washing machines
- Tez No: 142751
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÇAMAŞIR MAKİNALARININ AKILLI KONTROLÜ İÇİN GEREKLİ PARAMETRE VE DEĞİŞKENLERİN İNCELENMESİ ÖZET Geleneksel bir çamaşır makinasında kullanıcı, çamaşırların rengine, miktarına, cinsine, kirlilik derecesine göre belli bir yıkama programı seçer. Seçilen bu programda yıkama ve durulama süreleri, su sıcaklığı, alınacak su miktarları, tambur hareketleri önceden tasarım mühendisi tarafından tanımlanmıştır ve çamaşır makinası bu tanımlara göre yıkama işlemini gerçekleştirir. Bu yapıda hem kullanıcının verebileceği hatalı kararlar hem de yıkamanın nasıl yapılacağının en başta belirlenmesi ve yıkama prosesine müdahale edilmemesi sonucu gereksiz enerji tüketimi, çevre açısından olumsuz bir faktör olarak fazla su ve deterjan tüketimi, çamaşırların fazla yıpranması veya yetersiz yıkama ve durulama gerçekleşebilmektedir. Bir akıllı kontrol çamaşır makinası ile ise amaçlanan, makinanm yıkama prosesi için gerekli bilgileri kendi tespit etmesi ve bunlara göre en uygun yıkamayı gerçekleştirmesidir. Ayrıca makina yıkama boyunca çeşitli ölçümler yaparak gerekli müdahaleler de yapabilecektir. Örneğin suyun bulanıklığının izlenmesi sonucu kir sökülme hızının yavaş olduğu görülürse tambur tahrik kuvveti, su sıcaklığı arttırılabilir veya biraz daha deterjan ilave edilebilir. Durulama esnasında ise suyun bulanıklığı ve elektrik iletkenliği izlenerek uygun zamanda durulama sonlandırılabilir. Bu çalışmada, çamaşır makinası için bir akıllı kontrol uygulamasında giriş olarak kullanılabilecek parametrelerden su sertliğinin, çamaşır miktarının, çamaşır cinsinin, kir ve deterjan miktarının algılanması üzerinde durulmuştur. Bu amaçla önce teorik bir çalışma yapılarak çeşitli ölçme yöntemleri araştırılmış, daha sonra parametrelerin ölçülebilirliğinin incelenmesi amacıyla deneysel çalışmalar yapılmıştır. Yük miktarı algılama deneyleri çamaşırların su emme miktarlarının gözlemlenmesi, yük cinsi algılama deneyleri ise çamaşırların su emme, su salma kabiliyetlerinin gözlemlenmesine dayanarak gerçekleştirilmiştir. Daha sonra kir ve deterjan algılama deneylerine geçilmiştir. Bu çalışmalar iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada çamaşır makinasından bağımsız olarak beherlerde hazırlanan çeşitli çözeltiler ile çalışılmış ve bir bulanıklık-iletkenlik sensörüyle kir ve deterjan algılamanın gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğine bakılmıştır. İkinci aşamada ise çamaşır makinasında deneyler yapılmış, kir algılama daha ileriki bir çalışma konusu olarak düşünülüp deterjan algılama üzerinde yoğunlaşılmıştır. Çalışmanın sonunda ise teorik ve deneysel çalışmalardan elde edilen bilgi birikimi kullanılarak çamaşır makinası için bir akıllı kontrol yapısı önerilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION ON THE NECESSARY PARAMETERS AND VARIABLES FOR INTELLIGENT CONTROL OF WASHING MACHINES SUMMARY The user of a conventional washing machine selects a washing programme according to the color, type, amount and degree of dirtiness of the clothes. The washing machine operates according to the respective quantities of washing and rinsing periods, water temperature, water amount and drum activity, which are previously defined by the design engineer in this washing programme. However, incorrect programme decision and impossibility of the machine interference to the washing programme during the washing process may cause negative results for the environment such as excess energy, water and detergent consumption, furthermore, inadequate washing and rinsing and also wear of the clothes are possible. The aim of utilizing intelligent control on a washing machine is, providing the most appropriate washing by making the machine determine the parameters for the washing process itself. The machine is also made capable of taking various measurements during operation and hence, interfering the process itself if necessary. For example, if the dirt dissolution rate is observed to be low according to the measurement of the turbidity of washing water, either the rotational force applied on the drum or the water temperature may be increased or else, more detergent may be added. Moreover, rinsing can be completed at the exact time by observing the turbidity and electrical conductivity of the water during the rinsing phase. In this study, research has been done for detecting various parameters such as water hardness, amount of clothes, type of clothes, degree of dirtiness of clothes and amount of detergent, which can respectively be used as input parameters of an intelligent control of a washing machine. During research, a theorical study and investigation has been held on different measurement techniques, culminating the experimental procedure that has been performed in order to identify the measurability of the said parameters. The experimental studies for detecting the cloth amount were based on examining the amount of water absorbed by the clothes while the studies for detecting the cloth types were based on the water absorption and desorption capabilities of the clothes. Research for detecting the dirt and detergent has been done in two steps. The first step comprises experiments which have been performed on various chemical solutions prepared in laboratory flasks apart from the washing machine in order to observe whether it is possible to detect the dirt and detergent with a turbidity-conductivity sensor or not. In the second step, the experiments have been performed in the washing machines, focusing on detecting the amount of detergent, as dirt detection was considered to be the subject of a future research. And finally, culminating the experimental and theorical study an intelligent control structure for a washing machine has been designed and proposed. VIII