Mobil telefon sistemlerinden video işaretlerinin iletilmesi
Transmission of video signal over mobile telephone systems
  1. Tez No: 142794
  2. Yazar: SUAT AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Haberleşme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
MOBİL TELEFON SİSTEMLERİNDEN VIDEO İŞARETLERİNİN İLETİLMESİ ÖZET Bu çalışmada, mobil telefon sistemleri üzerinden video iletişimi kavramı incelenmiştir. Başlangıçta mobil telefon sistemlerinin gelişmesi süreci, tarihsel bir sıra ile anlatılmış ve video kodlaması ve video iletişimi ile ilgili standartlar tanıtılmıştır. ISO ve ITU-T gibi standardizasyon kuruluşlarının çalışmaları sonucu ortaya çıkan, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, H.261 ve H.263 gibi standartlar belirtilmiştir. Bu video kodlama standartlarının temel elemanları ve öncelikleri incelenmiştir. Çalışmada, video iletişimi kavramı ve ITU-T çalışma grupları tarafından geliştirilen multimedya iletişim standartları tamtılrmş, H.261 ve H.263 gibi video kodlama standartları incelenmiştir. H.320 terminali, ISDN üzerinden video telefon ve video konferans hizmetleri, H.323 standardı ise paket bağlaşmalı şebekeler ve özellikle de İP şebekeler üzerinden iletim için geliştirilmiş multimedya iletişim standartlarıdır. V.34 modemlerini kullanarak PSTN (Public switched telephone network) üzerinden çalışmak üzere geliştirilmiş standart ise H.324'tür. ITU-T H.32x standart ailesi ile birlikte çalışan çoğullama standardı H.223, kontrol standardı ise H.245'dir. Geliştirme süreçleri devam etmektedir; ve bu kapsamda, hataya meyilli, mobil telefon kanalları gibi ortamlarda çalışmak üzere H.223 çoğullama standardına ekler yapılmıştır. ITU-T H.324 terminaline, H.223 ek C ile beraber H.324M adı verilmiştir. 3GPP (3. Generation Partnership Project) projesi kapsamında 3. nesil şebekelere ilişkin çeşitli standart tanımlamaları yayımlanmış ve 3GPP projesi kapsamında bir video telefon standardı da hazırlanmıştır. Bu standart, ITU-T H.324M standardında bazı değişiklikler yapılarak oluşturulmuştur. Bu bağlamda devre bağlaşmalı 3 G video telefonu terminaline 3G-324M denir. 3GPP tanımlamalarında devre bağlaşmalı multimedya termmalinin desteklemesi gereken konuşma kodekleri ve video kodekleri de belirtilmiştir. Tanımlamalara göre, AMR konuşma kodek'i ve H.263 temel akım kodek'i desteklenmelidir. MPEG-4 basit profil seviye 0 ise opsiyonel olarak desteklenmelidir. Devre bağlaşmalı multimedya terminali standardı 3G-324M'in yam sıra paket bağlaşmalı hizmetler için de 3GPP İP multimedya altsistemi içersinde yeni standartlar geliştirilmektedir. 3G mobil telefon sistemleri üzerinden video görüntülenmesindeki bir başka örnek de video akımıdır. Bu çalışmada 2. nesil ve 3. nesil mobil haberleşme sistemleri ve video kodlama ve iletişim standartları bütünleştirici bir şekilde çerçeve çalışması olarak farklı bir bakış açısı ile tamtılrmş. 3G video telefonu, video akımı vb. çeşitli hizmetler için senaryolar öngörülüp, yorum ve değerlendirmeler yapılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
TRANSMISSION OF VIDEO SIGNALS OVER MOBILE TELEPHONE SYSTEMS SUMMARY In this thesis, the concept of video communications over mobile telephone systems is studied. At the beginning, the evolution period of the mobile communications systems is introduced, next the development process of these systems is given in a historical order. Then, the video coding, and video communication subjects and standards are reviewed. The ISO and ITU-T standards about video coding, such as MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, H.261 and H.263 are introduced. Principal elements and priorities of these video coding standards are examined. The codecs such as H.261 and H.263 are developed by the study groups of ITU-T. The study groups within ITU-T developed multimedia communication terminals such as H.320 for video telephony and video conferencing purposes over ISDN. The multimedia communication standard for the packet switched networks is H.323. The multimedia communication standard using V.34 modem for PSTN is H.324. The standards working with ITU-T H.32x family for multiplexing and control are respectively H.223 and H.245. For operating in error prone environments such as mobile channels, some annexes are added to H.223 multiplexing protocol. The H.324 standard with H.223 Annex C is called ITU-T H.324M standard. The 3G standardization body, 3GPP (3. Generation Partnership Project), has study groups responsible for 3G standardization. These activity groups produce results in the technical specifications about 3G sytems. In the 3GPP project, circuit switched multimedia telephony terminal is developed by making some modifications to the ITU-T H.324M standard. In 3GPP standardization, the circuit switched multimedia telephony terminal is called 3G-324M. The specifications require that, 3G-324M terminal shall support AMR voice codec and H.263 baseline codec. The MPEG-4 Simple Profile level 0 is optionally supported. The packet switching multimedia terminal specifications are under construction, heading towards the IP multimedia subsytem. Another usage of video in mobile telephony service is packet switching sfreaming video and additional work is being done in some organizations such as WMF (Wireless Multimedia Forum). In this thesis, a comprehensive framework study is introduced, by unifying the 2G and 3G mobile communications approach and video coding standards. The choices and senarios of a mobile video service are evaluated. The 3G-324M terminal is examined.