İstanbul'da taksi araçlarının tasarım problemlerine bir yaklaşım
An Approach to design related problems of taxi cabs in İstanbul
  1. Tez No: 142801
  2. Yazar: BİREY AKANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAN BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İSTANBUL'DA TAKSİ ARAÇLARININ TASARIM PROBLEMLERİNE BİR YAKLAŞIM ÖZET Bu çalışmada, İstanbul'da taksi araçları, tasarım açısından eleştirel bir gözle analiz edilmiştir. Tasarım araştırma metodolojilerinden yararlanılarak bir anket çalışması yapılmasına karar verilmiş, araştırmanın amacına ve literatürdeki tasarım araştırma metodolojisine uygun olarak oluşturulan anket formu, istatistiksel olarak hedeflenen anlam düzeyine uygun sayıda bir ömeklem büyüklüğü ile İstanbul'daki taksi sürücülerine uygulanmıştır. Anket çalışması sonucunda elde edilen veriler istatistiksel olarak sınanmış, mevcut durum tespiti yanında eğilimler ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu sınama SPSS for Windows programında yapılmıştır. Taksi aracı olarak kullanılan binek taşıtların taksi aracında olması gerektiği düşünülen özellikleri tam olarak karşılamadığı savı test edilmeye çalışılmıştır. Ömeklem içindeki çeşitli grupların birbirlerinden istatistiksel olarak anlamlı farkları olup olmadığı da test edilmiştir. Literatür taraması ile daha önce konu hakkında yapılan çalışmalara ulaşılmaya çalışılmış, diğer ülkelerdeki uygulamalar ve düzenlemeler incelenmiştir. Taksi aracı kullanıcıları yanında, taşıt üretici ve pazarlayıcı firmaların konu hakkındaki yaklaşımını öğrenmek amacıyla seçilen Tofaş, Renault ve Peugeot yetkilileri ile görüşülmüştür. Uzun yıllar boyunca taksilerle seyahat ve taksicilerle görüşme sonucunda elde edilen gözlemlere dayanan bu çalışmanın, günlük hayatta karşılaşılan tasarım temelli problemlere iyi bir örnek oluşturduğu düşünülmektedir. Sonuçların kısmen hipotezi doğrular şekilde ortaya çıktığı görülmüştür. vm
Özet (Çeviri)
AN APPROACH TO THE DESIGN RELATED PROBLEMS OF TAXI CABS IN ISTANBUL SUMMARY In this study the taxi cabs in Istanbul is analyzed from a design point of view. Based on the design research methodology, the use of a questionnaire is decided. The questionnaire that is prepared according to the research aim and design research methodology in the literature, is applied to the taxi cab drivers in Istanbul with a sample size appropriate to the aimed statistical confidence level. The data collected after the questionnaire, is statistically tested; beside the determination of the present situation, stating the tendencies is aimed as well. This test has been done on the SPSS for Windows software. The hypothesis of the lack of the features -that are thought that should be in the taxi cabs-, in the passenger cars which are used as the taxi cars, is tried to be tested. The difference between different groups in the sample is tried to be tested in the aimed statistical confidence level, as well. With the literature research, the studies made on the subject and the applications and regulations in different countries are researched. Beside the drivers, to find out the approach of producers and marketers of the vehicles, interviews are made with the chosen firms Tofaş, Renault and Peugeot. Based on the observations and conversations with taxi drivers along years, this study is believed to be an example to the design based problems met in everyday life. It's observed that the results were partially justifying the hypothesis. IX