Türkiye'de inşaat proje yönetiminin yeri
Construction management in Turkey
- Tez No: 142800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ERİŞKON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
TÜRKİYE'DE İNŞAAT PROJE YÖNETİMİNİN YERİ ÖZET Sektörler ülke ekonomilerinin gelişiminde büyük rol oynarlar. İnşaat sektörü, diğer sektörlere göre, ekonomiye katkısı büyük olan sektörlerin başında gelmektedir. İnşaat sektörünün bu özelliği ve inşaat üretim ve faktörlerinin diğer sektörlere göre farklılık göstermesi nedeni ile, özellikle AB.D.'nde, inşaat sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda, proje yönetimi önem kazanmış ve bugün artık A.B.D. inşaat proje yönetiminde ileri bir seviyeye gelmiştir. Özellikle ikinci dünya savaşından sonra ortaya çıkan yönetim alanındaki gelişmelerin sonucu olarak, A.B.D.'nde inşaat firmalarının, yüklenicilik hizmetlerinden daha ziyade, inşaat projelerinin yönetimi hizmetlerine yöneldiği görülmektedir. İnşaat projelerinde yönetim kültürünün önemi erken kavramış olan A.B.D.'nde inşaat eğitiminde de, matematik-mekanik ağırlıklı ders programlarının yanında yönetim-işletme ağırlıklı ders programlarına da oldukça ayrıntılı biçimde yer verilmektedir. Bu değişimin önemini kavrayamayan ve bu değişimi gerçekleştiremeyen ülkeler ile bu ülkelerin inşaat firmaları, gelecekte, proje yönetim hizmeti veren firmalara -özellikle uluslararası piyasada- taşeronluk hizmeti vermekten öteye geçemeyeceklerdir. Bu çalışmada A.B.D.'nde inşaat proje yönetiminin, eğitim programları ve sektörde ki tarihsel gelişimi ile bugünkü durumu incelenmiş ve Türkiye ile karşılaştırılmıştır. Dünya da ve Türkiye'de inşaat proje yönetimindeki ihtiyaçlar tespit edildikten sonra, A.B.D.'nde inşaat proje yönetimiyle ilgili lisans programlan ayrıntılı olarak incelenmiştir. Türkiye'de inşaat proje yönetimi eğitiminin mevcut durumu ortaya konmuş ve son olarak, AB.D.'nin inşaat proje yönetimindeki seviyesinin yakalanması için, Türkiye'de inşaat proje yönetimiyle ilgili lisans programlarına yer verilmesi gerektiği ve bunun için, Türkiye'de bir potansiyelin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İnşaat proje yönetimindeki başarı, Türk İnşaat Sektörünün ve İnşaat Firmalarının başarısı olacaktır. ıx
Özet (Çeviri)
CONSTRUCTION MANAGEMENT IN TURKEY SUMMARY Industry of a country carries very important roles for the country's economical values. Construction industry is the most important branch among all other industrial branches. Because of this branch's having crucial role for the country's economical situation and differences in producing levels compared to the other sectors, especially in USA, the construction industry has been looking for construction managers who are qualified engineering, management and administrative skills and knowledge. Today, in USA construction management is a very important discipline. In this study, historical development and today's situation of construction management in USA are examined and compared with Turkey. Then some studies which are about knowledge and skills for the construction management/managers compared with knowledge and skills which are the needs of Turkish construction management/managers. After that, construction management education in USA is detailed examined with accreditation councils and their criteria for construction management curriculum. Some curriculum examples of construction management programs in USA are given and construction management education in Turkey is examined. In conclusion, there is a potential in Turkey for opening undergraduate construction management programs. Undergraduate construction management programs are required to reach level of construction management education in USA. Success of Turkish construction industry and Turkish construction firms are connected with success of construction management in Turkey.