Toplam bilgi yönetimi ERP II proje uygulamaları bilgi yönetimi sentezi
Total knowledge management / application ERP II projects / knowledge management model
  1. Tez No: 142822
  2. Yazar: ELVAN KARAKULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİNÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
TOPLAM BİLGİ YONETIMI/ERP II PROJE UYGULAMALARI/BILGI YÖNETİMİ SENTEZİ ÖZET Küresel rekabet ortamında, uluslararası pazarlarda var olabilmenin ön koşulu rekabet edebilmekten geçmektedir. Firmalar için, işlem sürelerinin kısaltılarak maliyetlerinin azaltılması, üretim ve hizmet kalitesinin artırılması, tedarikçi ve müşterilerle iş birliklerinin sağlanması, yeni pazarlarda yeni müşterilere ulaşılması rekabet etmek için kullanılan stratejilerin ilk akla gelenleridir. Bu ortamda firmaların bilgiye en kısa zamanda ulaşması, işlemesi ve süratle uygulamalara dönüştürmesi gerekmektedir. Bunlar da ancak Bilgi Yönetimi içerisinde yer alan bilgi teknolojisi araçlarının ve diğer alt sistemlerin etkin kullanımı ile olabilmektedir. Bu açıdan yaklaşıldığında bilgi teknolojisi araçlarının etkin kullanımı firmalar için hayati bir öneme sahiptir. Bilgi teknolojilerinin firmaya getirilen konusunda belirgin bir değerlendirme metodunun olmaması ve BT araç ve gereçlerinin pahalı olması bu alanda yapılacak yatırımlara kuşkuyla bakılmasına yol açmıştır. Bu çalışmanın ana amacı; bilgi teknolojilerine yapılan yatırımların firmaya etkilerinin firma performansına katkısı açısından değerlendirilerek yatırımın ne derece faydalı olduğunun belirlenmesi ve Bilgi Yönetimi sentezinin yapılandırılmasıdır. Birinci bölümde, yani giriş bölümünde çalışmaya neden ihtiyaç olduğuna değinilerek konuya giriş yapılmıştır.İkinci bölümde, Bilgi Yönetimi ile ilintili veri, bilgi, üstbilgi kavramlarının tanımlamaları yapılarak Bilgi Teknolojileri içerisinde ERP H'nin tarihsel süreç içinde geçirdiği aşamalar ele alınarak organizasyonlarda kullanım alanları ve başarılı bir ERP projesinin nasıl gerçekleştirileceği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, tezin amacına uygun olarak sektöründe iyi bir yerde olan yerel yazılım/danışmanlık fırmasmdaki ERP projeleri ele alınmıştır. Ek olarak Lurgi UK'deki SAP R/3 uygulama/çalışması yapılarak yerli-yabancı yazılımlar arası avantaj ve dezavantajlar analiz edilmiştir. Son olarak Türkiye'de yürütülmekte olan ERP Proje uygulamalarını üretim tipi bazında çeşitlendirilerek istatistiksel veri üzerinden değerlendirme yapılmış olup Bilgi Yönetimi sentez çalışması ile sonlandırılmıştır. vııSonuç olarak; Bilgi Yönetimi içerisinde yer alan ERP/ERP II Projeleri klasik yatırım değerlendirme metodları (yerli-yabancı yazılımlar) olarak değerlendirildiğinde karlı bir projedir. Projenin verimli bir şekilde çalışması için Bilgi Yönetimi içerisinde yer alan diğer alt sistemlerinde firma tarafından doğru bir şekilde konumlandırılması ve de yönetilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak tezin amacı doğrultusunda değerlendirildiğinde ise; Bilgi Yönetiminin doğru anlaşıldığı ve uygulandığı organizasyonlarda yeni müşterilerin bulunması olsun, satış performansının artışı olsun, pazarlama maliyetlerinin azalması olsun, bu yatırımın/yönetimin firmaya olumlu katkısının olduğu ispatlanmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
TOTAL KNOWLEDGE MANGEMENT/APPLICATION ERP II PROJECTS/KNOWLEDGE MANAGEMENT MODEL SUMMARY In the global competetive enverioment with highest priority firms are being into international markets by competing with other companies. Not only decraising of operational costs and periods but also increasing of operational costs and periods but also increasing quality of productions and services are the way of the competition in markets. Moreover, cooperation with suppliers and costumers are vital for firms that in new markets can be found new costumers. In this view firms should have reach correct information which is used in process by information technology tools. Therefore, getting of them is important for firms. The amount of corparate funds spent on IT investment has always been controversial. For many years it has been thought by some executives that too much has been spent and not enough return has been obtained from IT expenditure. The study aims to find out IT investments benefits in firms. In chapter 1, This study needs to be done are noticed and subject is emphasized amplifyed. In chapter 2, Later the concepts related with IT, data, information and IT Knowledge are defined in developing of information technology in historical process. IT effects on organizational structures are emphasized that the number of departments are declined and authority between ordinates and subordinates. In chapter 3, Appropriating with aim of this study ERP Project is explained completely. Firstly, consultant company's personnel numbers and developing of firms in history expressed. After then, whatever ERP Project charecteristics requirements, hardware and software are explained. In this project ERP is defined with all details. Lastly, I studied Lurgi UK and Turkish companies“ ERP II Projects ”and Knowledge Management analysis. As a result of this study we can understand that ERP II Project is profitable investment when evaluted by classical project (Turkish or others) methods. Moreover, if we assesed the projects by looking of some performance indicator values, finding new customer, rising of sales, decraising of marketing costs and increasing of personnel productivity are demonstrated the IT investment effects on firm business performance. IX