Deniz suyu kalitesi izleme bilgi sistemi
Marine quality monitoring information system
  1. Tez No: 142874
  2. Yazar: MİHRİBAN HACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ZAHURİ SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
DENİZ SUYU KALİTESİ İZLEME BİLGİ SİSTEMİ ÖZET Karadeniz ve Marmara Denizi'ni bağlayarak çift yönlü akıntı sistemiyle İstanbul metropolüne atıksu uzaklaştırma açısından dünyada eşine az rastlanan bir fırsat sunan İstanbul Boğazı ve birleştirdiği denizlerin ekolojik durumu hassasiyetle takip edilmesi gereken bir konudur. Karadeniz'den üst akıntı ile taşınan kirlilik ve etrafında yer alan yoğun sanayi bölgeleriyle gün geçtikçe artan bölge nüfusundan kaynaklanan evsel ve endüstriyel atıksulann deşarjı, Marmara Denizi'ni ötrofikasyon olaylarının sık sık görüldüğü bir duruma getirmiştir. Her geçen gün biraz daha artan bu kirliliği önlemek adına bir çok teşebbüste bulunulmuştur. Bunlara en önemli örnek İstanbul kenti atıksularımn toplandığı ve arraldığı Atıksu Arıtma Tesisleri'nin sayısının arttırılması ve denize derin deşarjlarla verilmesidir. Bu deşarjların, özellikle Marmara Denizi ve Karadeniz gibi nutrient ve organik madde yükü gittikçe artan deniz ekolojisine etkisi ancak düzenli yürütülen çalışmalarla gözlenebilmektedir. 1996'dan beri Karadeniz, Marmara Denizi, Haliç ve İstanbul Boğazı'nda, İSKİ desteğiyle Su Kalitesi İzleme Çalışması'nı sürdüren İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü ve İşletmeciliği mevsimlik ve aylık ölçüm istasyonlarında düzenli olarak çeşitli parametreleri ölçmektedir. Bu çalışmanın konusu olan Deniz Suyu Kalitesi İzleme Bilgi Sistemi oluşturulurken, bahsedilen istasyonlardan İstanbul Boğazı'nm Karadeniz çıkışındaki KO, Beykoz- Büyükdere hizasındaki B13, Küçüksu- Rumelihisarı arasındaki B7, Üsküdar önlerindeki B2, Büyükçekmece açıklarındaki MBC1, Tuzla önlerindeki MY1 ve Tuzla- Adalar arasında yer alan MY2 olmak üzere 7 tane istasyon ve bu istasyonlarda ölçülen parametrelerden; çözünmüş oksijen, askıda katı madde, toplam fosfor, toplam azot, partiküler organik karbon, toplam organik karbon, klorofil-a, ağır metallerden kurşun, petrol hidrokarbonları ve fekal koliform olmak üzere on tanesi seçilmiştir. Birinci bölümde, yapılan çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntem açıklanmıştır. İkinci bölümde, Deniz Suyu Kalitesi İzleme Bilgi Sistemi'ni oluşturma aşamaları ele alınmıştır. Coğrafi Bilgi Sistemini temel alan bu bilgi sisteminin daha kolay anlaşılabilmesi maksadıyla ilk olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri hakkında genel bilgi verilmiştir. Oluşturulan Deniz Suyu Kalitesi İzleme Bilgi Sistemi 'nin veritabanında yer alan ölçüm sonuçları, Su Kalitesi İzleme Çalışması 'ndan alındığı için bu çalışmanın tanımı yapıldıktan sonra grafik ortam tasarımı, veritabanı tasarımı ve internet (web sayfası) tasarımı aşamaları açıklanmıştır. Grafik ortamda yer alan, seçilen istasyonların konumlarını gösteren haritalar, İstanbul'daki Atıksu Arıtma Tesisleri ve Derin Deniz Deşarjları haritaları ile fotoğrafları, her bir istasyonda ıxölçülen her bir parametrenin 1996-2001 dönemindeki aylık değişimlerini içeren grafikler, veritabanı ortamında yer alan sözel bilgileriyle ilişkilendirilerek tematik (konulu) haritalar oluşturulmuştur. Son aşamada ise bunların tümünü ve çeşitli sorgulamaları kapsayan bir web sayfası tasarımı yapılmıştır. Üçüncü bölümde, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi 'yle ilgili genel bilgiler verildikten sonra, K0, B13, B7, B2, MBC1, MY1 ve MY2 istasyonlarında ölçülen on parametrenin İstanbul Boğazı ve Marmare Denizi'ndeki 1996-2001 dönemi değişimlerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise sonuçlar ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
MARINE QUALITY MONITORING INFORMATION SYSTEM SUMMARY Over the last decades, the pollution problem of the world have increased very rapidly depending on increasing of population and developing of industrial activities. This problem is very strongly marked in industrially developing countries like Turkey, especially for The Marmara Sea Region. In this region, there are several industrialized centers and rapidly populated cities, especially Istanbul Metropolitan Area Due to long residence time of water masses and significant land based pollutans, eutrophication and deterioration of water resources have become increasing problems in semi-enclosed seas like Marmara Sea. The Sea of Marmara and The Black Sea are typical examples of polluted waters because of large volumes of wastes from domestic and industrial source have been discharged into the marine environment. The effects of wastewater treatment systems discharged into the lower layer of The Bosphorus and The Sea of Marmara can only be monitored with water quality chances constantly. The Institute of Marine Sciences and Management of Istanbul University and Istanbul Water and Sewerage Administration (İSKİ) are monitoring The Water Quality Monitoring Study since 1996. There are so many stations located at The Black Sea, The Bosphorus and The Sea of Marmara and there are a lot of parametres measured at these stations. The aim of this study is to develope“Marine Quality Monitoring Information System”, consists of data optained from Water Quality Monitoring Study since 1996 and Wastewater Treatment Systems of İstanbul so that evaluate them together. Hence, instead of the analyses based on only alphanumeric data, more powerful and visual analyses which incorporates the geographical data can be made. In the first chapter of“Marine Quality Monitoring Information System”, the aim, scope and methods are presented. In the second chapter, the phases of developing the Marine Quality Information System are presented. This information system has developed using the Georgraphical Information Systems (GIS) as a tool so firstly the general information about GIS are given. Then the three major components such as“database”,“geographical information”and“internet”of Marine Quality Monitoring Information System are explained. The major component of database is marine quality data optained from the Water Quality Monitoring Study since 1996. Seven stations (KO, B13, B7, B2, MY1, MY2 and MBC1) and ten parametres (dissolved oxygen, total XIsuspended solides, total nitrogen, total phosphorus, chlorophyll-a, particulated organic carbon, total organik karbon, lead, petroleum hydrocarbones and fecal coliform) measured at these stations were selected. All information about these stations and graphics for each parametre and general information about Wastewater Treatment Systems of Istanbul exist on database. Location of water quality monitoring stations maps, location of waste water discharges and treatment systems maps and their pictures are belong to geographical information. The spatial variation of the water quality parametres is better illustrated with the support of graphics and the thematic maps. All of the water quality data and their analysis can be reached through web site in order to simplify the accessibility and the use. Several analyses can be made. For instance one can see the change of the concentration of fecal coliforms at the stations located at The Sea of Marmara or The Strait of Istanbul. In the third chapter, we handled physical and oceanographic characteristics of The Marmara Sea and The Bosphorus and then evaluate the position of Bosphorus and The Marmara Sea according to ten sellected parametres. The results and recommendations of this study are presented in the fourth chapter. xn