E-Devlet'in yararları ve vatandaşın beklentileri: İstanbul Teknik Üniversitesi işletme fakültesinde bir alan araştırması
Benefits of E-Government and expectations of citizens : A survey at İstanbul Teknik Üniversitesi faculty of management
  1. Tez No: 142873
  2. Yazar: ALİ TÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI GÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET E-devlet; kamu hizmetlerinin vatandaşlara, işletmelere ve diğer devletlere bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak ulaşmasını ve bundan yararlanılmasını sağlayan organizasyondur. Bu çalışmada, e-devlet'in faydalarını ve vatandaşın e-devlet'ten beklentilerini tespit etmeye yönelik bir alan araştırması yapılmıştır. Dünyadaki ve Türkiye'deki e-devlet konulu çalışmalar, projeler, uygulamalar ve bilimsel yayınlar incelenmiştir. E-devlet'in temel özellikleri, bileşenleri ve faydalan ortaya konup alan araştırması gerçekleştirmek üzere bir anket oluşturulmuştur. Alan araştırması temel olarak planlama, anket tasarımı, veri toplama, veri düzenleme ve veri analizi aşamalarından oluşmaktadır. Ana kütlesi Î.T.Ü. İşletme Fakültesi olarak seçilen anket'te vatandaşın teknoloji sahipliği, teknoloji kullanımı, var olan e-devlet uygulamalarının kullanımı, devlet hizmetlerinin Internet yolu ile sunumuna yönelik beklentiler ve e- devlet konusundaki tutumlar ile ilgili çeşitli veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Teknoloji ile ilgili sorular e-devlet'in temel iletişim platformu olan Internet üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Internet erişim ortamı, sıklığı ve amacı ölçülmeye çalışılmıştır. Anket sonuçlan istatistiksel olarak“SPSS For Windows 10.0.1”programı ile analiz edilmiştir. Anket verileri durum, tutum ve demografik olmak üzere üç bölüme aynlıp incelenmiştir. Çeşitli istatistiksel sonuçlar elde edilip anket verileri toplanmadan önce belirlenmiş olan hipotezler sınanmıştır. Tutum ölçen boyutlann güvenilirlik analizleri yapıldı. İstatistiksel özet veriler elde edildi ve çeşitli gruplamalar yapılarak bu grupların temel istatistiksel verileri elde edildi. Hipotezler ortaya konarak, gruplar arası eşitlik sınamaları da yapılmıştır. Araştırma sonuçlan şu ve benzeri sorulara Î.T.Ü. İşletme Fakültesi bünyesinde cevap aramıştır: (a) E-devlet için gerekli teknoloji sahipliği ve kullanımı yeterli düzeyde mi? (b) Devlet hizmetlerinin Internet üzerinden yürütülmesi isteniyor mu, güvenlikle ilgili şüpheler var mı? (c) Faaliyete geçmiş olan e-devlet hizmetleri yeterli başarıya ulaşmış mı? XIV
Özet (Çeviri)
BENEFITS OF E-GOVERNMENT AND EXPECTATIONS OF CITIZENS: A SURVEY AT I.T.U. FACULTY OF MANAGEMENT SUMMARY E-government is an organization that enables citizens, employees and business partners to acquire government's services using information and communication technologies. In this master thesis, a survey is conducted to determine the benefits of e-government and expectations of citizens. Many e-government projects, applications and scientific articles are examined. Main properties, components and advantages of e-government are presented and then a survey instrument is prepared to accomplish the research. The research is consisted of planning, survey design, data collection, data processing and data analysis steps. The population is the I.T.U. Faculty of Management. In the survey, data related to citizens' technology ownership, citizens' technology usage, the usage of current e-government applications and expectations of future e-government services are obtained. Because of the Internet's importance in the e-government applications, the technology related questions in the survey are focused on Internet. The places that the citizens reach Internet, the frequency of Internet usage and main aims using Internet are measured. The survey results are statically analyzed using a“SPSS For Windows 10.0.1”program. Survey data are generally summarized into three categories such as situations, expectations and demographic data. Various statistical results are obtained and pre determined hypotheses are tested. Reliability tests are also conducted. Descriptive statistics, grouped statistics and mean comparison between groups are obtained. The research results provide answers to the questions: (a) Is the technology ownership and usage levels are adequate for e-government? (b) Do the citizens want the traditional government's services to be served via Internet and do they have any doubt on security issues? (c) Have the e-government services been successful till now? xv