Soil nailing and stability of soil nailed slopes
Zemin çivilemesi ve çivili şevlerin stabilitesi
- Tez No: 142881
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAĞLAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ZEMİN ÇİVİLEMESİ VE ZEMİN ÇİVİLİ ŞEVLERİN STABİLİTESİ ÖZET Son otuz yıldır, zemin çivilemesi yöntemi, özellikle Avrupa'da, kazı yüzeylerinin desteklenmesi ve şev stabilitesinde kullanılmaktadır. Bugüne kadar metal donatıların ve yüzey kaplaması teknolojisinin eksikliğinden dolayı zemin çivileri daha çok geçici dayanma yapılarında kullanılmaktaydı. Teknolojik gelişmelerle, son yıllarda bu noksanlıkların üstesinden gelinmiştir. Çelik çubuk veya diğer metalik elemanlardan oluşan çiviler pasif donatı olarak adlandırılmaktadır. Zemin çivilemesinde kullanılan çiviler çakma çiviler, enjeksiyonlu çiviler, jet enjeksiyonlu çiviler, ve korozyon tehlikesine karşı kapsüllü çiviler olarak smıflandırdabilirler. Tamamlanmış bir zemin çivili duvarda, tek gözüken kısım yüzey kaplamasıdır. Kaplamanın fonksiyonları sırası ile takviyeler arasındaki lokal zeminin stabilitesini sağlamak, kazı sonrası ani gerilme boşalımını dolayısıyla ayrışmayı önlemek ve mevcut zemini erozyon ve aşınma etkilerine karşı korumaktır. Uygulamaya bağlı olarak kaynaklı çelik ağ, şotkrit, prefabrike beton, ve yerinde kalıba döküm betonarme kaplamalar kullanılmaktadır. Zemin çivilemesi metodu granüler ve kohezyonlu zeminlerde ve heterojen birikintilerde uygulanmaktadır. Zemine çivilenmiş yapıların tasarımına yönelik birçok güncel metot mevcuttur. Bunlar, Fransız, Alman, Davis ve Kinematik Metotlardır. Bu metotlardan ilk üçü limit denge analizine dayanırken, sonuncusu çalışan kuvvet analiz yaklaşımım içerir. Metotlarda kayma yüzeyi bi-lineer, parabolik, dairesel ya da log-spiral olarak kabul edilir. Stabilite analizleri ile kayma yüzeyini kesen takviyelerin, limit kesme, çekme ve sıyrılma kapasiteleri araştırılır. Bu tez çalışmasında, zemin çivileme tekniği ve zemin çivili dayanma yapılarının tasannu incelenmiştir. TALREN 97 bilgisayar programı ile zemin çivili şevlerin stabilitesi bulunmuştur. TALREN 97, TERRASOL tarafından geliştirilmiş, XIIgeoteknik yapılarında potansiyel kayma yüzeyi boyunca stabilite analizi yapan bilgisayar programıdır. xm
Özet (Çeviri)
SOIL NAILING AND STABILITY OF SOIL NAILED SLOPES SUMMARY Soil nailing has been used in a variety of civil engineering projects in the last three decades, mainly in Europe, to retain excavations and stabilize slopes. To date, soil nailing has been primarily used for temporary retaining structures. This is mainly due to the engineering concerns with regard to durability of metallic inclusions in the ground and shortcomings of facing technology. In recent years, technological developments overcome these limitations. Nails which are steel bars or other metallic elements are commonly referred to as“passive”inclusions. Steel reinforcement inclusions currently used in soil nailing process can be classified as driven nails, grouted nails, corrosion protected nails and jet-grouted nails. The only visible part of the completed work is wall facing. The facing functions to ensure local ground stability between reinforcements, limit decompression immediately after excavation and protect the retained soil from surface erosion and weathering effects. Depending on the application welded wire mesh, shotcrete, precast concrete or cast in place concrete facings has been used. Soil nailing method has been used both granular and cohesive soils and relatively heterogeneous deposits. There are several methods currently available for the design of nailed soil structures. These are French Method, German Method, Davis Method and Kinematical Method. The first three methods are based on limit equilibrium analysis, where the last is based on working stress analysis. These methods assume the failure surface to be bi linear, parabolic, circular or log-spiral. The variable limit shearing, tensile, and pull- out resistances of the reinforcements crossing the failure surface are considered in the stability analysis. In this study, the soil nailing technique and design of soil nailed retaining structures are examined. A computer program, TALREN 97, has been applied to evaluate the stability of reinforced slopes. TALREN 97, developed by TERRASOL, is a stability analysis program for geotechnical structures along potential failure surfaces. xiv