The Effect of upward nail inclination to the stability of soil nailed structures
Yukarıya eğimli zemin çivilerinin şev stabilitesine etkisi
  1. Tez No: 129435
  2. Yazar: CEMAL FANİ BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET YUKARIYA EGIMLI ZEMİN ÇİVİLERİNİN ŞEV STABDLITESINE ETKİSİ Zemin çivilemesi şevlerin stabilitesini arttırmaya yönelik bir zemin sağlamlaştırma yöntemidir. Zemin çivilemesi yöntemi ilk olarak 1972 yılında Fransa'da uygulanmıştır. Daha sonraki çalışma ve arazi deneylerinin de çoğunluğu Fransa ve Almanya'da yapılmıştır. Zemin çivilemesi toprak seviyesinin altında yapılacak temel, yol ve tünel gibi yapıların inşaası sırasında müteahhite yaralanabileceği maksimum alam belirli bir emniyet katsayısı çerçevesinde sağlamak amacıyla uygulanan bir zemin donatılama sistemidir. İstinat duvarları, ön gerilmeli çubuk sistemleri ve donatılanmış zemin metodlarıyla aynı görevi görmektedir. Özellikle kazı çalışmaları esnasında ve sonrasında, toprağa yük iletimi yapmak suretiyle şevin stabilitesini arttırmayı hedefleyen bir sistemdir. Bu tez çalışmasında ise zemin çivilerinin yatayla yukarıya ve aşağıya açılı olarak yerleştirildiği iki adet vaka analizinin sonuçları karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu tez çalışmasında, daha önce incelenmemiş olan yatayla yukarıya doğru eğimli zemin çivilerinin arazi performansı hakkındaki sonuçlar anlatılmaktadır. Bu çalışmalar neticesinde yukarıya eğimli zemin çivisi uygulamasının sonuçlan gözlenmiştir. Literatürde de zemin çivilerinin yukarıya açılı olarak uygulandığı herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Zemin çivilerinin yatayla yukarıya açılı uygulanmasının analitik ve bilgisayar yazılımı yardımıyla hesaplandığında da emniyet katsayısı yönünden yatayla aşağıya açılı çivilenmiş zeminlere oranla daha avantajlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECT OF UPWARD NAIL INCLINATION TO THE STABILITY OF SOIL NAILED STRUCTURES Soil nailing is an earth-support system for reinforcing the slopes. First soil-nailed wall was costructed in 1972 in France. The majority of researches and full-scale experiments were held in France and Germany. It is a similar system when compared with retaining walls, anchored walls and reinforced earth systems in the aspect of efficiently using the space under the ground level as much as possible. The system works as a result of load-transfer of soil nails, acting as structural elements, to the soil especially in excavation-reinforcement applications. In this thesis, the performance efficiency and stability of two full scale nailed structures are monitored and compared. In the first experiment the nails are inclined above horizontal where the nail inclination is below horizontal in the second experiment set. Thus, the efficiency of the soil nailed walls with nail orientations above horizontal is observed. In the literature researches, the installation of nails above horizontal were neither mentioned nor applied. The analytical and software computations for soil nailed structures with nails installed at angles above horizontal gave better results in means of factor of safety with respect to the soil nailed structures with downward inclined nails.