Gezgin veri iletişiminde hizmet sunucuları için geçit tasarımı
Gateway design for service suppliers in mobile communication networks
  1. Tez No: 142951
  2. Yazar: EMİNE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasının amacı gezgin haberleşme şebekelerindeki gezgin kullanıcılar ile onlara hizmet sağlayan uygulamalar arasında geçit görevi gören bir birim tasarlamaktır. Geçit, hücresel haberleşme şebekelerinde kullanılan GSM standardına uygundur ve Serbestçe Tanımlanabilen Ek Hizmet protokolünün hizmet sunumu amacı ile kullanılmasına olanak sağlar. Serbestçe Tammlanabilen Ek Hizmet bağlantısı gezgin kullanıcı veya hizmet sunucu uygulamanın kendisi tararından başlatılabilir. Sağlanan hizmet sona erince veya herhangi başka bir sebeple birimlerden biri tarafından sonlandınlabilir. Geçidin gezgin kullanıcılarla haberleşmek için kullandığı alt yapı SS7 (Signaling System7 - İşaretleşme Sistemi7) dır. SS7 ağında kullamlan SS7 protokolünün Uygulama katmanım oluşturan MAP (Mobile Application Part - Gezgin Uygulama Bölümü) ve onun özellikle USSD (Unstructured Supplementary Service Data - Serbestçe Tanımlanabilen Ek Hizmet Sunumu) bölümü geçidin kullanım alanım oluşturur. USSD protokolü hemen hemen tüm gezgin kullanıcılar tarafından desteklenen ve bu özelliği ile hizmet sunumunda kullamlmaya çok uygun bir protokoldür. Diğer taraftan tasarlanan geçidin, Hizmet Sunucu Uygulamalarla haberleşmek için kullandığı protokol TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) üzerinde tanımlı olan SMPP (Short Message Peer to Peer - Birimden Birime Kısa Mesaj Aktarımı) protokolüdür. SMPP protokolü, gezgin şebeke kullanıcılarına kısa mesaj aktarımına olanak sağlayan birimler ile hizmet sunucu birimler arasında mesaj alış verişine olanak sağlayan açık bir endüstri standardıdır. Geçidin kullamm şeklini gösterebilmek amacı ile Sinema Bilgileri Alma ve Rezervasyon hizmetini sunan bir örnek uygulama da geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to design a gateway between mobile communication networks and service provider applications. The gateway is compliant with GSM cellular communication network standard and allows the usage of Unstructured Supplementary Service Data Protocol (USSD). Unstructured Supplementary Service Data connection can be initiated either by mobile subscriber or the service provider application itself. When provided service finished or any abnormal case happened, the USSD connection could be released by both sides. The gateway uses Signaling System 7 infrastructure to communicate with mobile subscribers. Especially MAP (Mobile Application Part) that forms Application layer in SS7 protocol and USSD that is one of the user specific services provided by MAP are the main topics that gateway is interested with. USSD is supported by almost all mobile subscribers and that makes it suitable for service providers. Furthermore designed gateway uses SMPP (Short Message Peer to Peer) protocol defined over TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) to communicate with service provider applications. The SMPP protocol is an open, industry standard protocol designed to provide a flexible data communication interface for transfer of short message data between short message transfer entities (like USSD gateway) and service provide applications. In order to show the usage of the gateway more properly a Movie Information and Reservation sample application is designed.