Marmara depremi acil yeniden yapılandırma (MEER) projesinde FIDIC esaslı inşaat sözleşmesiyle proje yönetimi
Construction management with FIDIC based construction contract for Marmara earthquake emergency reconstruction (MEER) project
- Tez No: 142964
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bir depremler ülkesi olan Türkiye'de, 1999 yılında yaşanan Marmara Depreminin ardından Devletçe yürütülen yeniden yapılandırma projelerinin bir kısmı hazırlıksız olarak nitelendirilebilecek sebeplerden ötürü maalesef amaçlarına tam olarak ulaşamamıştır. Marmara Depremi Acil Yemden Yapılandırma (MEER) Projesi yeniden yapılandırma projelerine getirdiği düşünülen yeni standartla Dünya Bankası tarafından verilen "Başkanın 2001 Mükemmeliyet ÖdühT'nü almasından da ötürü amacına ulaşan projelerden biri olarak ortaya çıkmıştır. Başarılı bir proje yönetimi örneği sergilenerek bu sonuca ulaşılan projenin en önemli bileşenlerinden birisi de Kalıcı Konut İnşaatlarıdır. Bu inşaatlarda uygulanan inşaat sözleşmesinin etkisinin projenin başarısı açısından ne kadar belirleyici bir faktör olduğu bu çalışmayla gösterilmeye çalışılmıştır. Gelecekte de benzer projeler için bu tür sözleşmelerde faydalı olabileceği düşünülen öneriler ortaya konulmuştur. Bu amaçla, sekiz bölümden oluşan bu tez çalışmasında, çalışmanın konusu olan sözleşme proje yönetim sürecinin birbiri ile ilişkili ve birbirini tamamlayan 6 unsuru (Proje Yönetimi, Maliyet Yönetimi, Süre Yönetimi, Kalite Yönetimi, Sözleşme Uygulaması, İş Güvenliği) açısından incelenmiştir. Sözleşmenin uygulandığı MEER Projesinin hayata geçirilmesine sebep olan Marmara Depreminin sonuçlan sayısal olarak gösterilmiş, ardından hayata geçirilen MEER Projesi tanıtılıp projenin tüm bileşenleriyle incelenmesiyle yeniden yapılandırma projelerine nasıl yeni bir standart getirdiği açıklanmaya çalışılmıştır. Bu altı unsur ayrı bir bölüm olarak ele alınarak, her bölümün başmda bu unsurlarla ilgili olarak genel bilgi verilmiş ve konu ile ilgili olan kavramlar açıklanmaya çalışılmıştır. Her bir bölüm öncelikle sözleşmenin genel hükümler kısmım oluşturan FIDIC (Müşavir Mühendisler Uluslararası Federasyonu) İnşaat İşleri İdari Şartnamesinde konu ile ilgili maddeler ele alınarak incelenmiştir. Aynı inceleme Sözleşme Özel Uygulama Hükümleri olarak adlandırılan ve FIDIC İnşaat İşleri İdari Şartnamesinde yeralan bazı maddelerin işin özelliği ve Türkiye koşullarına göre değiştirilmesiyle elde edilen maddelerden oluşan bölüm üzerinde de yapılmıştır. Eğer sözleşmenin diğer kısımlarında bu unsurlarla ilgili olarak yeralan kısımlar varsa bunlar da ele alınarak incelenmiştir. Konuyla ilgili uygulamada karşılaşılan olumlu yaklaşımlar ve sorunlar sözleşmeyle ilişkilendirilerek açıklanmıştır. Proje sonunda ulaşılan noktalara değinilerek, gelecekte buna benzer projelerde uygulanabilecek sözleşme ile ilgili öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Unfortunately, in the country of earthquakes, Turkey, after Marmara Earthquake which occurred in 1999, some of the Reconstruction Projects those were implemented by Government, could not reach to the aim, because they did not have preliminary preparation. MEER Project was one of the projects which reached to the aim because of receiving“The 2001 President's Award for Excellence”. One of the important components of the project, which is a successful model for project management, is the Permanent Housings Construction. One of the major effects for the success of the project is the construction contract that was executed within constructions. Also, some advices which can be valuable for similar projects in future, are expressed. With this purpose, the each six components (Project Management, Cost Management, Time Management, Quality Management, Contract Administration, and Safety Management) of the project management processes, which are related to and completing each other, are studied within this thesis. The results of Marmara Earthquake, which was the reason for MEER Project where contract was implemented, were statistically displayed. Upon this, MEER Project is introduced with all these components and it is tried to explain the new standards those are met by this project. These six components are studied as separate sections. In the head part of each section, general information is stated and concepts about the subject are defined. Firstly, each section is examined with respect to the related items of FIDIC (International Federation of Consulting Engineers), Conditions of Contract for Works of Civil Engineering Construction. The same examination is executed with respect to special Conditions of Contract, which is a section that is derived from FIDIC Conditions of Contract for Works of Civil Engineering Construction by means of adding and subtracting some items due to conditions of Turkey and the work. Also, the other sections of the contract are examined if there are any information about the subject that was studied. The positive subjects and problems about the subject are explained by relating the contract. The points those were reached at the end of the project are mentioned and advices those can be applicable at similar projects in the future are stated.