Karma elektirikli araç
Hybrid electric vehicle
- Tez No: 142971
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAYPMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Enerji tasarrufunun ve çevre duyarlılığının giderek önem kazandığı günümüzde, hava kirliliğinin azalmasına, yakıt tüketiminin azalmasına ve ithal edilen petrole bağımlılığm azalmasına önemli derecede katkıda bulunan karma elektrikli araçlar, konvansiyonel içten yanmalı motorlu araçlara bir alternatif olma yönünde olumlu şekilde ilerlemektedirler. Karma elektrikli araç, en az iki enerji depolama elemamndan(örneğin; yakıt deposu, akü, volan, süperkapasitör, basmç tankı) alman enerjinin, en az iki enerji dönüştürücü eleman(örneğin; içten yanmalı motor, gaz türbini, elektrik motoru, hidrolik motoru, yakıt pili) vasıtasıyla tekerlere hareket enerjisi olarak verildiği araçtır. Enerji depolama elemanlarından aracın tekerlerine doğru akan enerji yollarının en azından bir tanesinde enerji akışı çift yönlüyken, en azından bir tanesinde de enerji akışı tek yönlüdür. Karma elektrikli bir araçta, çift yönlü enerji akışı kabiliyetine sahip olan enerji depolama elemanı elektrik enerjisini sağlar. Bu tez çalışmasında, karma elektrikli araçlar, çalışma prensipleri ve karma elektrikli araçların alt sistemleri anlatılmış, karma elektrikli araçların bugünü ve geleceğinde büyük öneme sahip olan yakıt pilleri, enerji depolama elemanları ve elektriksel tahrik sistemleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bununla birlikte, içten yanmalı motorlu araç, karma elektrikli araç çeşitlerinden, seri karma elektrikli araç ve paralel karma elektrikli aracın birbirlerine göre üstünlüklerini belirlemek üzere, değişik sürüş çevrimlerinde ve test koşullarında bilgisayar simülasyonlan yapılarak, karşılaştırmalı değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, içten yanmalı motorlu panel-van tip konvansiyonel bir aracın seri karma elektrikli araca dönüştürüldüğü prototip çalışması ve sonuçlan anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hybrid electric vehicles, that make contributions to the reduction of air pollution, to the reduction of fuel consumption and to the reduction of the dependence on imported oil, are well on the way to become an alternative for the conventional internal combustion engine vehicle. A hybrid vehicle has a powertrain in which propulsion energy can be transmitted to the wheels by at least two different energy conversion devices (e.g. internal combustion engine, gas turbine, electric motor, hydraulic motor, fuel cell) drawing energy from at least two different energy storage devices (e.g. fuel tank, battery, flywheel, supercapacitor, pressure tank etc.). At least one of the paths along which energy can flow from an energy storage device to the wheels is reversible, while at least one path is irreversible. In a hybrid-electric vehicle the reversible energy storage device supplies electric energy. In this thesis study, hybrid electric vehicles, operating principles and the subsystems of the hybrid electric vehicles are presented. Fuel cells, energy storage systems and electrical drive systems which have a great importance at today's and the future's hybrid electric vehicles are examined in detail. In addition to this, to determine the advantages and disadvantages between internal combustion engine vehicle, series hybrid electric vehicle and parallel hybrid electric vehicle, comparative assesments are done by computing simulations at different drive cycles and test conditions. Moreover, the prototype study and the results are presented in which an internal combustion engine vehicle is converted to a series hybrid electric vehicle.