Elektirik güç sistemlerinde harmonik analizi
Harmonic analysis in electrical power system
- Tez No: 142972
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Elektrik güç sistemlerinde enerjinin belirlenmiş bir gerilim seviyesinde sabit frekanslı ve genlikli olması istenir. Fakat bunlar pratikte tam olarak sağlanamaz. Elektrik güç sistemlerinde gerilim-akım karakteristiği lineer olmayan elemanlar nedeniyle gerilim ve akım dalga şekli bozularak sinüs formundan uzaklaşmaktadır. Harmonikler sinüzoidal dalga biçiminin bozulması ile ortaya çıkar. Enerji sistemlerinde lineer olmayan yükler, doğrultucular, eviriciler, ark fırınlan gibi sistemler tipik harmonik kaynağı örnekleridir. Harmoniklerin elektrik güç sistemleri üzerindeki etkileri ise ek kayıplar ve aşın ısınma, gerilim düşümleri, rezonans olayları, dielektrik zorlanması, ölçme, koruma ve kontrol sisteınlerinin hatalı çalışması vb. şeklinde özetlenebilir. Bu çalışmanın birinci bölümünde genel bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde harmonik kaynaklan, harmoniklerin güç sistemleri üzerindeki etkileri ve harmoniklerin süzülmesi hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde harmonik analizinde kullanılan FFT yöntemine değinilmiş ve harmoniklerle ilgili tanımlar ve temel bağıntılara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde harmonik analizi için geliştirilen algoritma ve akış diyagramı açıklanmış ve kullanılan yazılımdan bahsedilmiştir. Bu algortitma ve yazılım örneklenmiş gerilim ve akım değerleri üzerine Hızlı Fourier Dönüşümü uygulanarak üç faza ait gerilim ve akım için harmonik bileşenlerin genlik ve faz açılan, THD, DF, P, Q, S, D, PF, DPF, CF ve Pu gibi bir harmonik analizi için gerekli elektriksel parametrelerin ve tanımların hesaplanmasına ve gerekli grafiklerin çizdirilmesine dayanmaktadır. Beşinci bölümde ise MATLAB paket programı ile oluşturulan harmonik analizi yazılımı ile bir sanayi tesisinin alman iki ölçüm sonucuna göre harmonik analizi yapılmış ve bu analiz sonuçlan yorumlanmıştır. Altıncı sonuçlar ve tartışma bölümünde tez çalışması sunucunda elde edilen sonuçlar sıralanmış ve çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In electric power system, energy is kept on predefined voltage level with constant frequency and amplitude however; it is not always possible precisely. Due to nonlinear factors, voltage and current waveform becomes nonsinusoidal, therefore harmonics appear on the power systems. Nonlinear load, rectifiers, inverters are the common examples creating harmonics affect on power system such as additional power loss, heating, inconstant voltage level, resonance, dielectric constrained, failure of control, safe and measurement systems. First section of this study describes the basics of harmonics. Second section contains some knowledge about harmonic sources, affects of harmonics on power systems and filtering of harmonics. FFT methods are discussed in the third section and basic equations related to harmonic are given. Section four consists of an algorithm its flow chart developed for harmonic analysis. This algorithm based on FFT and use 3 -phase voltage and current sampled values to calculate basic parameters such as harmonics elements, amplitude, phase angle, THD, DF, P, S, Q, D, PF, DPF, CF, Pu. In section five, an example is given and analyzed by the script written in MATLAB. Example has measurements value taken from the industry factory and algorithm is applied to those values. Some proposals and result of thesis are given in last section, 6th.