Detection of reflection coefficient characteristics with different antenna orientation by ground penetrating radar
Yeraltı radarında yansıma katsayısı karakterinin değişik anten yönelimi ile belirlenmesi
  1. Tez No: 143008
  2. Yazar: MUSAVVER DİDEM SAMUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAN ECEVİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
30 yılı aşkın bir süredir yeraltı radarı jeofizik uygulamalarında kullanılmaktadır. Özellikle çevresel, mühendislik ve arkeolojik çalışmalarda olmak üzere çok kullanım alanı vardır. Bu çalışmada farklı anten yönelimlerinde yansıma katsayısı karakterini belirlemek için yeraltı radarı ölçümleri yapılmıştır. Düzlemsel arayüzeyde elektromanyetik dalganın davranışı Snell yasası ve Fresnel Denklemleri kullanılarak açıklanabilir. Brewster açısının geliştirilmesiyle ortak orta nokta (CMP) ölçülerinden ara yüzeydeki iki ortamın dielektrik permittivite oranlan belirlenebilir. Bu bilgi özellikleri bilinmeyen ikinci ortamın belirlenmesinde kullanılabilir. Bu çalışmanın asıl amacı elektrik alanın yansıma düzlemine dik ve paralel olduğu iki anten yönelimi üzerine odaklanmaktır. Bu amaçla, arazi çalışmasını gerçekleştirmek için Tiergarten - Berlin'de iyi bilinen bir test alam seçilmiştir. Profil yönüne paralel ve dik anten yönelimleri için değişken ve sabit ofset ölçümleri kullanılarak 50, 100, 200, 400 MHz anten frekansları kullanılmıştır. Seçilen test sahasında 150' den fazla ölçü alınmıştır. Bütün veriler işlenmiş, yorumlanmış ve diğer yönelimler ile karşılaştınlmıştır. Arazi karakterinin ölçülen veri ile karşılaştırılması için arazi modelleri, yansıma katsayısı karakteri ve anten karakteri de bu çalışmada tartışılmıştır. Ortaya çıkan yeraltı radarı kesitleri anten yönelimine gore değişen sonuçlar vermektedir. Sonuçlar yer altı radarı verisinin anten yönüne bağımlı olduğunu göstermektedir. Yer altı radarı ölçmelerinde değişik anten yönelimlerinin kullanılması daha güvenilir sonuçlar sağlar. CMP ölçülerinde Brewster açısının belirlenmesi yeraltı yapısının özelliklerinden dolayı mümkün olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Ground Penetrating Radar (GPR) is used for more than 30 years in geophysical applications. It has a wide variety of application fields especially in environmental, engineering and archeological studies. In this study, GPR measurements were performed to determine the reflection coefficient characteristics for different antenna orientations. Electromagnetic wave behavior at a plane interface can be described by using the Snell's law and the Fresnel equations. By utilizing the Brewster Angle, dielectric permittivity ratios of two media at an interface can be determined from common midpoint (CMP) measurements. This information can be used to identify the unknown second media. The main aim of this work is to focus on two antenna orientations with the electric field, perpendicular and parallel to the plane of incidence. For this purpose, a well known test field in Tiergarten, Berlin was selected to perform the field work. Parallel and perpendicular antenna orientations to the profiling direction were used with variable offset and constant offset measurements using 50, 100, 200, 400 MHz antenna frequencies. More than 150 profiles were carried out at the selected field. All the data have been processed, interpreted and then compared with other orientations. Forward models of the field, reflection coefficient characteristics and antenna characteristics have been also discussed in this study to compare the field characteristics with the measured data The resultant sections of the GPR measurements give different results depending on the antenna orientation. The results show that ground penetrating radar data is dependent on antenna orientation. Use of various orientation in ground penetrating radar measurements provide more reliable results. Detection of the Brewster angle was not possible in CMP measurements because of the subsurface structure characteristics.