Türkiye'de entelektüel sermayenin ölçülmesi ile ilgili model çalışması ve bir uygulama
A model study of measurement intellectual capital in Turkey and an application
- Tez No: 143076
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN TORAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu doktora tezinin amacı Türkiye'de bulunan işletmelerin entelektüel sermayelerinin hangi kriterlerden oluştuğunu belirlemeye çalışmak ve amprik olarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 'nda yer alan firmaların entelektüel sermayeleri ile Pazar değerleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışmada kullanılacak uygun bir entelektüel sermaye ölçme modeli yaratmak için, geniş bir literatür araştırması yapılmıştır. Yaratılmış hemen hemen tüm entelektüel sermaye ölçüm modellerinde, entelektüel sermaye kriterleri üç boyutta tanımlanmıştır; insane sermayesi, örgüt sermayesi ve ilişki sermayesi. Araştırma için bir entelektüel sermaye ölçüm modeli yaratılmış ve dört hipotez tanımlanmıştır. Hipotez (1): İnsan sermayesi ile işletmenin pazar/defter değeri oram arasında pozitif bir ilişki vardır. Hipotez (2): İlişki sermayesi ile işletmenin pazar/defter değeri oranı arasında pozitif bir ilişki vardır. Hipotez (3 a): Örgütsel sermaye ile insan sermayesi arasında pozitif bir ilişki vardır. Hipotez (3b): Örgütsel sermaye ile ilişki sermayesi arasında pozitif bir ilişiri vardır. Hipotezleri test etmek için iki anket çalışması yapılmıştır. Ön-anket çalışması 71 soru, ana anket çalışması 21 sorudan oluşturulmuştur. Her iki ankette de Likert'in 7'li değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar için Cronbach's Alpha testi güvenilirlik için, faktör analizi VARIMAX rotasyonu ile, doğrusal regresyon analizi ve korelasyon kullanılmıştır. Bu araştırmanın ana sonuçlan şunlardır; insan sermayesi ve ilişki sermayesi Türkiye'deki işletmelerin pazar/defter değerlerine pozitif yönde etki etmektedir ve Türkiye'deki işletmelerin örgüt sermayesi ise, işletmelerin insan sermayesi ve ilişki sermayesi ile pozitif yönde ilişkili bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to define the elements of intellectual capital of firms in Turkey and to empirically investigate the relationship between intellectual capital and market value of firms in Istanbul Stock Exchange. To create a suitable intellectual capital measurement model for this study, a wide literature research was made. In almost every created intellectual capital measurement model, elements of intellectual capital are defined in three dimensions; i.e. human capital, structural capital and relation capital. For the research an intellectual capital measurement model is created and four hypothesis are defined: Hypothesis (1): There will be a positive relationship between the human capital and the market/book value of the firm. Hypothesis (2): There will be a positive relationship between the relation capital and the market/book value of the firm. Hypothesis (3 a): There will be a positive relationship between the human capital and structural capital of the firm. Hypothesis (3b): There will be a positive relationship between the relation capital and structural capital of the firm. For testing the hypothesis two different survey studies have been done. In the pre-survey study a questionnaire about 71 items, in the main survey study a questionnaire about 21 items was designed. In designing of the both questionnaire a 7-point Likert scale was used. For the result the statistical tests, Cronbach's alpha test for reliability, principal components analysis with VARIMAX rotation (factor analysis), linear regression and partial least squares were executed. The main conclusions from this study are that: human capital and relation capital of firms have a positive relationship with market/book value of firms in Turkey; and structural capital of firms in Turkey has a correlation with human and relation capital.