Niyobyum ve vanadyumlu bir boru hattı çeliğinde mikroyapı-mekanik özellik karekterizasyonu
Microstructure-mechanical property characterization of a line pipe steel containing niobium and vanadium
- Tez No: 143078
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Petrol ve doğal gaz taşımacılığında kullanılan borular, API (American Petroleum Institute) standartları doğrultusunda, yüksek mukavemetli, tok ve yüksek kaynaklanabildik kabiliyetine sahip çeliklerden üretilmektedir. Bu çelikler, Yüksek Mukavemetli Düşük Alaşımlı (YMDA) çelikler olup, termomekanik haddeleme yöntemiyle, ilgili standartlardan daha üstün özelliklerde üretilmektedir. Petrol ve gaz borusu hattı çeliğini üreten bütün çelik firmaları, proses parametrelerini kendi işletme şartlarına göre tespit ederek üretimlerini gerçekleştirmektedir. Ülkemizin yegane entegre yassı çelik mamul üreticisi olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (ERDEMİR) de, deneme üretimi yaptıktan sonra ticari üretime başlamış olup, ürün kalitesini artırmak için sürekli Ar-Ge çalışmaları yapmaktadır. Bu çalışmada, Ar-Ge faaliyetleri kapsamında ERDEMİR'de üretilen API X60 kalite petrol boru hattı çeliğinin, mikroyapı ve mekanik özelliklerine üretim parametrelerinin (şerit ikmal ve bobin sarılma sıcaklığı) etkisi incelenmiştir. Genel olarak ikmal ve sarılma sıcaklıkları düştükçe ferrit tane boyutu küçülmüş, buna paralel olarak oda sıcaklığındaki akma ve çekme mukavemeti ile özellikle sıfır altı sıcaklıklardaki darbe enerjisi artmıştır. Sarılma sıcaklığının düşük olması, soğutma hızının yüksek olduğunu ifade ettiğinden, soğutma hızının mikroyapı üzerindeki etkisi, laboratuar koşullarında Gleeble-3500 Termal-Mekanik Test ve Simülasyon Cihazı'nda dilatometre çalışması yapılarak incelenmiştir. Buna göre, düşük soğutma hızlarında bantlaşmış perlit yapısı oluşmuştur. Soğutma hızının artmasıyla; mikroyapı ferritik olmuş, ferrit tane boyutu küçülmüş ve sertlik artmıştır. Bu çalışma kapsamında ayrıca, 950 "C'den 0.1-10 °C/s arasında farklı soğutma hızlarında soğutulması sırasında incelenen çeliğin A^ (y -> a dönüşümünün başlaması) sıcaklığı tespit edilmiş ve bu soğutma hızları için Sürekli Soğuma Dönüşüm (SSD) diyagramı çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Line pipes used in the oil and natural gas transportation are produced from high strength steels, which should exhibit high toughness with better weldability, according to API (American Petroleum Institute) standards. These steels are typically classified as High Strength Low Alloy (HSLA) steels and produced by thermomechanical rolling process. Steel producers first establish their processing parameters according to their mill conditions, and then realize commercial productions according to relevant standards. Ereğli Iron and Steel Works Co. (ERDEMIR), which is the unique integrated flat steel producer of Turkey, carries out R & D studies to achieve further improvement in product quality and commercially produces high grade plates for line pipes. In this study, the effect of processing parameters (finishing and coiling temperatures) on the microstructure and mechanical properties of API X60 quality line pipe steel produced in ERDEMİR under R&D activities have been investigated. In general, with decreasing finishing and coiling temperatures, ferrite grain size decreased and yield strength, tensile strength and subzero impact energy increased. Since low coiling temperature corresponds to high cooling rate, the effect of cooling rate on the microstructure has been specifically examined by utilizing Gleeble-3500 Thermo-Mechanical Simulator. Dilatometric studies revealed formation of banded pearlite structure at very low cooling rates. At high cooling rates, fine grained ferritic microstructure accompanied with high hardness formed. Additionally, A,3 (y -> a transformation start) temperature of investigated steel cooled at 0.1-10 °C/s from 950 °C have been determined and Continuous Cooling Transformation (CCT) diagram has been constructed.