Süpersimetrik alan teorilerinin kohomolojik yapıları
Cohomological structure of supersymmetric field theories
- Tez No: 143079
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT HORTAÇSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Süpersimetrik alan teorilerinin cebirsel yapısı yardımıyla bir kohomoloji problemi tanımlanmıştır. Bu kohomolji probleminin bazı özel çözümleri kullanılarak, kabuk dışı süpersimetrik WZ modeli ve N=l,2 SYM teorilerinin eylemlerinin düşük boyutlu alan polinomlarımn çoklu supervaryasyonlan ile temsil edilebileceği gösterilmiştir. Bu sonuç, süpersimetrik eylemlerin ilgili bir süperçoklunun en üst elemanı oluşu ile ilişkilendirilebilir. Kabuk üstü süpersimetrik durum içinse, elde edilen benzer bağıntıların orjinal eylemden hareket denklemleri kadar fark eden bir ifade verdiği bulunmuştur. Her ne kadar, kabuk üstü WZ modelinde etkileşme terimi ve düşük boyutlu alan polinomları arasında cebirsel bir ilişki bulunabilse de, SYM teorileri için kabuk üstü durumda benzer bir cebirsel ilişki bulunamaz. Diğer taraftan, dört boyutta BRST kohomolojisi ve N=l,2 SYM eylemleri arasındaki ilişki tartışılmıştır. Özellikle, Cebirsel renormalizasyon yöntemindeki lineerleştirilmiş Slavnov-Taylor operatörü H'nin kohomolojik analizinden elde edüen yavru denklemlerin çözümlerinden, kabuk dışı ve kabuk üstü N=l,2 SYM eylemlerinin her ikisinin de düşük boyutlu alan poünomları ile ilişkilendirilebüeceği gösterilmiştir. Bundan başka, kabuk dışı ve kabuk üstü du rumlardaki çözümlerin, bu iki durumdaki kohomolojinin aynı olmasından dolayı, birbirlerinden sadece bir B tam terim kadar fark ettiği gösterilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar diğer süpersimetrik modellerin cebirsel yapısının incelenmesinde kullanılabileceği gibi, aynı zamanda süpersimetrik teo rilerin renormalize olmama teoremlerinin ve SYM teorilerindeki pertürbatif ol mayan instanton katkılarının anlaşılmasında da kullamlabilirüği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A cohomology problem is defined by using the algebraic stucture of the (globally) supersymmetric field theories. By using some particular solutions of this cohomol- ogy problem, it is shown that the off-shell supersymmetric actions of Wess-Zumino model and N=l,2 SYM theories can be represented as multiple super variations of some lower dimensional field polynomials. This result can be related to the fact that supersymmetric actions can be viewed as the highest component of respec tive supermultiplets. For the on-shell supersymmetric case, it is found that above similar relations differ from the orginal actions by modulo equation of motion terms. Even if it is possible to find a algebraic relation between the interaction terms of on-shell Wess-Zumino model and lower dimensional field polynomials, it is not possible to find such relations for on-shell SYM theories. On the other hand, the relation between BRST cohomology and the N=l and N=2 supersymmetric Yang-Mills actions in four dimensions is discussed. In particular, it is shown that both off and on-shell N=l,2 SYM actions are related to a lower dimensional field polynomial by solving the descent equations, which is obtained from the cohomological analysis of linearized Slavnov-Taylor operator 13, in the framework of Algebraic Renormalization. Furthermore we show that off and on- shell solutions differ only by a B- exact term, which is a consequence of the fact that the cohomology of both cases are same. As the results obtained in this work can be used to understand the algebraic structure of other supersymmetric models, it is also discussed the applicability of our method to understand the non-renormalization theorems of supersymmetric theories and also to understand the non-perturbative instanton contributions in SYM theories.