Stability investigations along the Ordu peripheral highway (Km:21+000-Km:40+114)
Ordu çevre yolu boyunca duraylılık incelemeleri
- Tez No: 143260
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 671
Özet
Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi, zemin koşullarının volkanik kayaçlar ve bunlarla eş yaşlı ilişlerden oluşması ve bunlarla ilişkili olarak düzensiz yerşekilleri barındırması nedeni ile insan yaşamı ve yerleşimi için pek de uygun olmayan bir durum sunar. Bölgedeki önemli sorunlardan biri olan ulaşımı çözmek amacı ile yapımı düşünülen Ordu Çevre Yolu yarma, köprü, viyadük ve kavşak gibi kimi yapıların yanısıra yukarıda sözü edilen jeoloji ve yerşekilleri koşullarında açılması gereken, her biri iki tüpten oluşan iki tünel bölümünü de içermektedir. Bölgesel ölçekte volkanikler, volkanik çökeller (pyroclastics) ve flişler çok kısa aralıklarda bile birbirlerine sık geçişlidirler. Tünel tasarımı açısından bu biçim karmaşıkların dayanım parametrelerinin doğru olarak belirlenmesi tünel giriş-çıkış şev duraylılığı ve tünel destek tasarımı değerlendirmeleri için çok önemlidir. Bu gerçek doğrultusunda RMR, NGI Q Sistem ve GSI kaya sınıflamaları yapılmış, birbirleri ile deneştirilmiş ve kaya kütlesi bağlanımda yorumlanmıştır. Bu sınıflama ve yorumlardan elde edilen dayanım parametreleri tünel giriş-çıkış şev durayhlık analizleri ve tünel destek tasarımı için veri olarak kullanılmıştır. 2D sonlu elemanlar çözümleme programı ile de tünel açıklığı çevresindeki gerilme çözümlemeleri yapılmış ve sonuçlar görgül (ampirik) yöntem sonuçlan ile deneştirilmiştir. Sonuç olarak tüm hesaplamalar ve yorumlar ışığında yapım aşamasında uygulanmak üzere tünel ve portal kesimleri için destek tipleri geüştirilmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Karadeniz bölgesi, Tünel, Volkanik kayaçlar, Fliş, Kaya kütlesi, Kaya kütlesi sınıflaması.
Özet (Çeviri)
The Eastern Black Sea Region of Turkey accommodates indecent residence conditions for people owing to ground conditions comprising mainly of volcanics and concurrent flysch, and its related irregular geomorphology. One of the important difficulties in this region is transportation. Accordingly, the Ordu Peripheral Highway which encompasses various structures such as, open-cuts, bridges, viaducts and junctions and double tubed tunnel sections which will be driven in these geological and geomorphological conditions is planned to be constructed. In regional scale, volcanics, pyroclastics and flysch deposits often intertongue with each other even over very short distances. The accurate determination of the shear strength parameters of these lithologies is vital for the assessment of portal slope stability and support design in regards to tunnel design. Rock mass classification systems, namely, RMR, NGI Q system and GSI, have been employed to obtain the rock mass shear strength parameters. Stress analysis around the tunnel openings has been executed through employing 2D finite element analysis in an attempt to design tunnel support. The results of the finite element analysis have been correlated with the results obtained from the empirical methods. The overall analyses and interpretations led to the determination of the support systems to be employed during tunnel construction. KEYWORDS: Black Sea Region, Tunnel, Volcanics, Flysch, Rock mass, Rock mass classification.