Analysis of the influence of non-machining process parameters on product quality by experimental design and statistical analysis
Üretim ekipmanı harici proses parametrelerinin ürün kalitesi üzerindeki etkilerinin deney tasarımı ve istatistiksel yöntemlerle analizi
- Tez No: 143322
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SAATÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışması üretim ekipmanı harici proses parametrelerinin ürün kalitesi üzerindeki etkilerini deney tasarımlama ve istatistiksel çözümleme yöntemleriyle analiz edilmesini içerir. Analiz amaçlı olarak Arçelik Bulaşık Makinası İşletmesindeki bulaşık makinası üretimi incelenmiştir. Bulaşık makinası üretiminde soğuk sac şekillendirme proses maliyeti, üretim maliyetinin büyük kısmını oluşturur ve Pareto analiz teknikleri kullanılarak bulaşık makinasını oluşturan 26 sac parça içinden 4'ü incelenmek üzere seçilmiştir. Bu dört parça bulaşık makinasının U Parça, L Parça, İç Kapı ve Yan Duvar parçalarıdır. Akış şemaları kullanılarak bulaşık makinası üretim prosesleri şekillendirilmiştir. Beyin fırtınası tekniği ve neden & sonuç şemalarının (balık kılçığı şemaları) kullanımıyla hangi üretim ekipmanı dışı parametrelerin hurdaya yol açabileceği belirlenmiştir. Bu parametreler deney tasarımında kontrol faktörleri olarak seçilmiştir. Taguchi L16 (215) dikeysel tasarımı, Taguchi L|6 (215) dikeysel tasarımının S/N çevrimiyle analizi ve 28"4 kesirli faktöryel tasarımı amaç için kullanılmıştır. Deneylerin tekrarı ve konfirmasyon deneyleriyle etkili parametreler belirlenmiş ve bu parametrelerin optimum seviyeleri hurda miktarının azaltılması ve kalitenin artırılması için tanımlanmıştır.Anahtar Kelimeler : Yöntem Parametre Optimizasyonu, İstatistiksel Deney Tasarımı (DOE), Taguchi Yöntemleri, Kesirli Faktöryel Tasarımı, İmalat, Soğuk Sac Şekillendirme, Üretim Ekipmanı Dışı Etkiler
Özet (Çeviri)
This t hesis i llustrates analysis o f t he i nfluence o f the n on-machining processes on product quality by experimental design and statistical analysis. For the analysis objective ; dishwasher production in Arcelik Dishwasher plant is examined. Sheet metal forming processes of dishwasher production constitutes the greatest portion of production cost and using the Pareto analysis technique; four pieces among twenty six pieces are determined to be investigated. These four pieces are the U Sheet, L Sheet, Inner Door and Side Panel of the dishwasher. By the help of the flow diagrams production process of the determined pieces are defined. Brainstorming technique and cause&effect diagrams are used to determine which non-machining process parameters can cause pieces to be scrapped. These parameters are used as control factors in experimental design. Taguchi's L16(215) orthogonal array, Taguchi's Li6(215) orthogonal array using S/N transformation and 28"4 fractional factorial design are used on purpose. With repetitions and confirmation experiments the effective parameters are determined and optimum level of these parameters are defined for the improvements on scrap quantity and quality of production. Keywords : Process Parameter Optimization, Design of Experiments (DOE), Taguchi's Methods, Fractional Factorial Design, Production, Sheet Metal Forming, Non-machining Effects