Planar magic tee and Vivaldi antenna system on a single substrate for simultaneous sum and difference patterns
Eş zamanlı toplam ve fark ışıma örüntüleri için tek taban malzeme üzerindeki düzlemsel magic tee ve Vivaldi anten sistemi
  1. Tez No: 143470
  2. Yazar: BERNA ÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUNKAN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Dielektrik malzemeler üzerine entegre edilmiş Vivaldi anten ve magic tee kuramsal ve deneysel olarak incelenmiştir. Antenin devamındaki magic tee ile eş zamanlı toplam ve fark ışıma örüntüleri oluşturulur. Amaç gelecekte her iki yapıyı da içeren anten sisteminin tek darbe bir yön bulma sisteminde reflektör beslemesi olarak kullanılmasıdır. 2-6 GHz ve 6-18 GHz frekans bantlarında çalışan antenler ve magic tee'ler ayrı ayrı tasarlanmış ve üretilmiştir. Ayrıca 6-18 GHz frekans bandında çalışan yapılar aynı dielektrik malzeme üzerine entegre edilmiştir. Magic tee yapılarının simülasyonlan için GENESYS elektromanyetik simülasyon programı kullanılmış ve simülasyon sonuçlan verilmiştir. Üretilmiş olan magic tee'lerin ölçüm sonuçlan simülasyonlarla oldukça uyumludur. Magictee'lerin performansı HP Network Analyzer cihazı kullanılarak ölçülmüş ve sonuçlar sunulmuştur. Antenlerin simülasyonları Ansoft firmasının HFSS 3DT elektromanyetik simülasyon programı kullanılarak yapılmıştır. Antenlerin performansı Aselsan'da ve ODTÜ'deki Mikrodalga ve Milimetre Dalga laboratuvarmda bulunan yankısız odalarda ölçülmüştür. Işıma örüntüleri, kazanç, geriye dönüş kaybı ve izolasyon karakteristikleri gibi elektriksel performanslarının simülasyon ve ölçüm sonuçlan sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Magic Tee, Mikroşerit Yarık Hat Geçiş, Yön Bulma, Tek Darbe, Vivaldi Anten.
Özet (Çeviri)
The Vivaldi antenna and magic tee integrated on RT/duroid substrates are investigated theoretically and experimentally. By the magic tee following the antenna, sum and difference radiation patterns are generated simultaneously. In the forward the aim is the usage of the antenna system including both of them as reflector feed in a monopulse direction finding system. The antennas and magic tees operating in 2-6 GHz and 6-18 GHz frequency bands are designed and constructed separately. The both of them operating in 6-18 GHz frequency band are also integrated on the same substrate. GENES YS electromagnetic simulator is used for the simulations of the magic tee structures and the simulation results are given. The measurement results of the constructed magic tees are fairly compatible with the simulations. The performances of them are measured using HP Vector Network Analyzer and the results are presented. The simulations of the antennas are done by using Ansoft HFSS 3DT electromagnetic simulation program. The performances of the antennas are measured in the anechoic chambers at Aselsan Inc. and Microwave and Millimeter Wave Laboratory of METU. Both the computer simulation results and measurements of electrical performances such as radiation patterns, gain, return loss and isolation characteristics are introduced. Keywords : Magic Tee, Microstripline to Slotline Transition, Direction Finding, Monopulse, Vivaldi Antenna.