?Ore-Age? a hybrid system for mining method selection
?Ore-Age? - maden metodu seçimi için bir hibrid sistem
- Tez No: 143666
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Maden metodu seçimi maden mühendisliği alanındaki en problemli ve kritik konulardan biridir. Bir cevher yapısı için uygun bir metodun seçilebilmesi, madencilik üretiminin karlı, verimli ve güvenli yürütülebilmesi için ilk şarttır. Geçmiş yıllarda, bu seçimde mühendislere yardımcı olabilmesi için belirli sistematik yaklaşımlar tasarlanılmaya çalışılmıştır. Ancak bu yaklaşımlar durağan veri tabanlarına bağlı olarak çalışmakta ve gerçek mühendislerin yargı ve sezgilerini seçim işlemine etkiletmede sıkıntı çekmektedir. Bu çalışmada, 13 ayn uzman sistem ve bir ara yüz ajanına bağlı olarak, metod seçme işlemini gerçekleştiren bir sistem tasarlanmıştır. Ore-Age isimli yazılım ajanın hedefi, mühendislere maden metodu seçiminde mümkün olan en fazla yardımı sağlayabilmektir. Bu amaçla karşılaştığı uzmanlardan öğrenme yöntemini kullanarak bilgi almaya çalışır. Bu bilgi alma ve öğrenme işlemiyle birlikte, veri tabanı bu tecrübeye dayalı bilgileri de içermek üzere geliştirilir. Böylece sistem metot seçiminde mühendislik sezgilerim içerecek şekilde daha verimli kararlar vermeye başlayabilir. Öğrenme işlemi iki katmanlı yapay sinir ağlan modeli ile bulanık mantık teorisindeki TSK modelini birleştiren bir neuro-fuzzy sistemi ile gerçekleştirilir. Öğrenme algoritması olarak ise bu sistemlerle gayet verimli olarak çalışabilen geri yayılma algoritması tercih edilmiştir. Yine yukarıdaki hedefini gerçekleştirmek için ajan, tecrübesiz bir kullanıcı sistemi kullanmaya başladığı zaman, öğretim işlemini çalıştırıp, kullanıcının eksik bilgilerim tamamlamaya çalışır. Ajan hangi işlemi çalıştıracağına değerlendirme modülü aracılığıyla kendi karar verir. Bu sistemin yan otomatik karakterini gösteren bir özelliktir. Aynı zamanda bu çalışma esnasında maden metotları seçimi uygulamasına da bazı katkılar sağlanmıştır. Bu ajanın da danışmanı olan bir uzmanın yardımı ile, seçim sistematiğine eklemeler yapılarak verimsiz ve eksik noktaların tamamlanmasına çalışılmıştır. Geliştirilen bu sistem, dinamik, akıllı öğretim ve yardım sistemlerinin maden mühendisliği alanındaki ilk uygulaması olarak görülebilir.Anahtar kelimeler : Maden metodu seçimi, bulanık zeka, öğretim sistemleri, hibrid sistemler, yardım sistemleri.
Özet (Çeviri)
Mining method selection is among the most critical and problematic points in mining engineering profession. Choosing a suitable method for a given ore-body is very important for the economics, safety and the productivity of the mining work. In the past studies there are attempts to build up a systematic approach to help the engineers to make this selection. But, these approaches work based on static databases and fail in inserting the intuitive feelings and engineering judgments of experienced engineers to the selection process. In this study, a system based on 13 different expert systems and one interface agent is developed, to make mining method selection for the given ore-bodies. The agent Ore- Age, to follow his goal of supplying the maximum assistance to engineers in selecting the most suitable method for a specific ore-body, tries to learn the experiences of the experts he has faced by his learning procedure. After this learning process the knowledge base is evolved to include these experiences, making the system more efficient and intuitive in mining method selection work. The learning procedure works based on a neuro-fuzzy model, combining the TSK (Takagi-Sugeno-Kang) model of the fuzzy theory and a two layered neural network. The back propagation method is used as the learning algorithm which can be used efficiently with such systems. Again, to realize the above goal, the agent executes the system's tutoring procedure, in case an inexperienced user enters the system, to complete his/her missing knowledge about mining method selection. The system chooses which procedure to operate based on its evaluation module. This is an example of a semi-automated characteristic of the system. Finally, the system brings some contributions to the mining method selection procedure, with additions and updating works serve for completing and supplementing the missing and inefficient points in the methodology of mining method selection by the help of a real mining expert, who stands as the advisor for this agent. The system that is being developed in this study can be introduced as the first example of dynamic, intelligent assisting and tutoring systems in the mining profession. Keywords rMining method selection, fuzzy logic, neuro-fuzzy systems, tutoring, hybrid systems, assisting.