Kargı ilçesi coğrafyası
Geography of Kargı county
  1. Tez No: 143714
  2. Yazar: MUSTAFA YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ELİBÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
ÖZET Araştırma sahamız olan Kargı ilçesi Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz Bölümünde yer almaktadır. Bölümün iç kuşağında kalan ilçe Aşağı Kızılırmak Yöresine girmektedir. Çorum iline bağlı 14 ilçeden biri olan Kargı 1.394 km" yüzölçüme sahiptir. İlin en kuzey kesiminde kalan ilçe alanının büyük bir bölümü dağlıktır. Batı-doğu yönünde uzanan sıradağlar ile aynı yönde derin yarılmış vadiler ana morfolojik birimleri oluşturmaktadır. Kuzeyde İlgaz Dağları'nın doğu kesimi, Kös Dağı ve Ada Dağı ilçedeki önemli dağlık kütlelerdir. Yükseltinin kısa mesafede birden değiştiği inceleme sahamızın yer şekilleri insanla doğal ortam etkileşiminin her aşamasında belirleyici olmuştur. Kıyı kuşağındaki Karadeniz İklimi ile iç kesimlerdeki kara iklimi arasında geçiş tipi Mimin görüldüğü ilçede, yıllık ortalama sıcaklık 13.6 °C'dir. En soğuk ay olan ocak ayında bile sıcaklıklar 0 °C'nin altına (1.6 °C) düşmemektedir. Yıllık ortalama 358 mm yağışın düştüğü ilçede, iklim elemanları yer şekilleri ve yükseltiye bağlı olarak değişmektedir. İlçenin doğal bitki örtüsü ormanlardan meydana gelmektedir. Alanının yansı ormanlarla kaplı olan ilçede, orman alanlarının dağılışım yer şekilleri, yükselti ve bakı şartlan belirlemiştir. Buna bağlı olarak ormanlar nemcil ve kurakçıl türlerden meydana gelmektedir. Toplam 57 köy idari alanına sahip olan ilçede 2 kasaba, 28 köy, 100 mahalle yerleşmesi bulunmaktadır. Ayrıca özellikle İlgaz Dağlan üzerinde çok sayıda yayla yer almaktadır. 2000 nüfus sayımına göre ilçede toplam 20.388 kişi yaşamaktadır. Nüfusun yaklaşık % 80'inin köylerde yaşadığı araştırma alanında nüfusun en sık olduğu yer vadi tabanıdır. Km2'ye 16 kişinin düştüğü ilçede nüfus, dışarıya olan göçlerle hızla azalmaktadır. 1965 yılından sonra başta ekonomik sebeplerden dolayı başlayan göçle bugün dağlık sahadaki pek çok köy ve mahalle neredeyse boşalmıştır. Kargı ilçesinde temel ekonomik faaliyet, tarım ve hayvancılıkla birlikte ormancılıktır. Doğal çevre özellilerinin değişimi bu faaliyetlerin dağılış sahasını ve önem derecesini belirlemektedir. Nitekim daha sıcak ve sulanabilen vadi tabanında tarım hakimken yüksek ve dağlık kesimlerde hayvancılık ön plana geçmektedir. 274Mera hayvancılığının yaygın olduğu ilçede koyun ve sığır en fazla beslenen hayvandır. Orman örtüsünün geniş yer tuttuğu ilçede, orman işçiliği halka ek gelir sağlamaktadır. Yer altı kaynaklan bakımında fakir olan ilçede, son yıllarda mermer çıkarımı yapılmaktadır. Sanayi faaliyetleri ise ev ve atölye sanayisi şeklinde olup modern sanayi ise yeni kurulan birkaç fabrikadan ibarettir. 275
Özet (Çeviri)
SUMMARY Kargı county, our research area, take places in West Black Sea subregion of Black Sea Region. The county, which is interior zone of this subregion belongs to Lower Kızılırmak District. Kargı, one of the counties of Çorum province has 1.394 km* area. Big part of the county which forms northern province is mountainous. Range of mountains extending in the west-east direction and very dissected valley in the same direction forms morphological units. East sector of the Ilgaz Mountains in the north, Kös mountain and Ada mountain are major highlands. Landforms of our research area which has sudden altitude change within short distance determine human-nature interaction of any lavel. In the county where transitive climate between coast region and interior region prevails, annual temprature is 13.6 "C. Even in the January, the coldest month, temratures doesn't fall below 0 UC (1.6 UC). In the county having annual average rainfall of 358 mm, climate elements change with respect to landforms and altitude. Plant cover of the region consists of forestry. Half of the total area is covered with forest. In the county, landforms, altitude and position conditions determines distribution of forest area. Accordingly, forest area composed of hyrophytes and xerophytes. In the county having 57 villages, there are 2 towns, 100 neighbourhoods. In addition, many plateu settlements take place over the Ilgaz Mountains. According to 2000 census 20.388 people live. Approximatly 80 % of the people live in villages. In the research area, densest population is in the walley plain. Average density of population is 16 people per km^. Population decreases rapidly due to migration out of the county. As a result of migration starting after 1965 mainly due to economic concerns, today many villages and neihbourhoods in mountainous area are virtually avoid of people. Main economic activities in Kargı county are agricalture, livestock and forestry. Differences in natural environment determine distribution and importance level of these activities. As a matter of fact, while agricalture is prevalent in hotter and waterable walley plain. Livestock is so in highlands. Major animal kinds are sheeps and cattle. As a result of large forest cover of the county, economic activities 276based on forest provide additional income for these people. The county is poor in underground resources. In recent years marble quarries have started to run. Workshop type indusrty is traditional economic activity, modern industry consists of several factories. 277