Hiper enflasyon ve uzun süreli yüksek enflasyona karşı uygulanan istikrar politikaları: Brezilya örneği
Stabilization programs for hiperinflation and secular high inflation: The Brazilian experience
  1. Tez No: 143730
  2. Yazar: MUSTAFA HALUK GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA SEZAİ TEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışma, Brezilya'da yaşanmış uzun süreli yüksek enflasyon ve hiper enflasyon süreçleri ile bunlara karşı uygulanmış belli başlı istikrar programlarını incelemektedir. Konunun kapsamının geniş olması olması sebebiyle, öncelikle; i) enflasyonun dinamiği, ii) enflasyonun etkileri, iii) belli başlı dezenflasyon stratejileri ve etkileri ele alınmıştır. Söz konusu teorik analizin ardından, Brezilya'da uygulanan belli başlı istikrar politikalarım açıklamaya yönelik makaleler, modeller ve bu modellere dayanan amprik çalışmalar incelenmiştir. Son olarak, söz konusu incelemeden yola çıkılarak, genel bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. Tez çalışmasının sonucuna göre, Brezilya'da yaşanan enflasyon süreci, yaygın endeksleme olgusundan, yapısal sorunlardan ve mali disiplinden kopuk maliye politikasından kaynaklanmış; 90'lı yıllardan sonra ekonominin dışa açılmasıyla birlikte dış şoklar da enflasyon üzerinde belirleyici olmuştur. Ancak, enflasyona karşı uygulanan istikrar politikalarında, bir türlü gerekli mali disiplin sağlanamamış ve reformlar gerçekleştirilememiştir. Bunun sebebi, bu tip politikaların hem ekonomik hem de politik maiyetlerinin olması gerçeğidir. Bu noktada, söz konusu maliyetlerin para ve maliye politikalarının başarısını etkileyen en önemli unsurlardan sayılabileceğini söylemek mümkündür. Hükümete güvenin eksik olduğu, demokratikleşme sürecinin henüz tamamlanmadığı ve endekslemenin bütün formlarının bulunduğu Brezilya ekonomisi buna en güzel örnektir. 105
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study examines the long-term inflation and hiperinflation processes experienced in Brazil's economy and main stability programs practiced to overcome these phases. Given the complexity of the subject, firstly, i) dynamics of inflation ii) impacts of inflation iii) major disinflation strategies and their effects are discussed. In addition to such a theoretical analysis, a significant amount of articles, models and emprical studies of these models examining the major stability programs applied in Brazil's economy are investigated. Finally, it is aimed to draw a general framework in view of that investigation. The conclusion of the thesis is that the inflation process experienced in Brazil is derived from extensive indexation fact, structural problems and fiscal policy that is disconnected with the fiscal discipline. With the liberalized economy after 90's, external shocks also become determining factors on inflation. However, in the stability programs implied to tackle with the inflation, reforms and fiscal dicipline that are considered as necessary could not be realized. The reason for it is the fact that such policies require economical and political costs. At this point, such costs can be considered as one of the major factors determining monetary and fiscal policies' success. The Brazilian economy with its lacking confidence to the government, incompleted democratisation process and involvement of all forms of indexation is an excellent model for this fact. 106