ИНФЛЯЦИЯ ЖАНА АГА ТААСИР ЭТКЕН ФАКТОРЛОР (КЫРГЫЗСТАН МИСАЛЫНДА)
Enflasyon ve dinamikleri: Kırgızistan örneği
- Tez No: 576506
- Danışmanlar: PROF. DR. CUSUP PİRİMBAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bağımsızlığın ilk yıllarında hiperenflasyon denilebilecek kadar önemli enflasyon problemleriyle karşı karşıya kalan Kırgızistan, 1993 yılında ulusal para olan som'un dolaşıma sokularak para arzı kontrol altına alınamayan rublenin yerini alması, aynı yılı kurulan Merkez Bankası'nın 1998 yılından beri bağımsız olarak para politikasını yürütmekte olması ve para politikasının temel amacı olarak fiyatların istikrarının belirlenmesi gibi önlemler sayesinde günümüzde enflasyon problemini başarılı bir şekilde çözmektedir. Merkez Bankası'nın başarılı olmasında hangi araçlar çok daha etkin olmaktadır ve böyle bir anti-enflasyonist politika uzun dönemde de sürdürülebilecek midir ve başarılı olabilecek midir gibi soruların cevabını araştırmak bu tezin amacını oluşturmaktadır. Amaca ulaşmak için önce enflasyon dinamikleri konusunda teorik ve pratik literatür taraması yapılmıştır ve onların ışığında Kırgızistan'da enflasyon dinamikleri ekonometrik metodlar yardımıyla araştırılmıştır. Model tahminleri ve Granger Nedensellik Testleri sonucu söz konusu ülkede enflasyonu hem kısa hem de uzun dönemde önemli ölçüde dış fiyatların ve döviz kurlarının etkilediği ortaya konulmuştur. Ayrıca, uzun dönemli mevduat faiz oranlarının da enflasyon üzerinde güçsüz bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Para arzı, nominal ücretler gibi değişkenlerle enflasyon arasında istatistiki bakımdan anlamlı bir ilişkinin olmadığı ilginçtir. Bu bulgular ışığında denilebilir ki, Kırgızistan Merkez Bankası enflasyonla mücadelede önemli araç olarak döviz kuru politikasını yani piyasaya döviz satmak, satın almakla döviz kuruna müdahale etme politikasını kullanmaktadır ve para arzı kontrolünün enflasyonla mücadelede etkisi çok sınırlıdır. Uzun dönemde enflasyonla mücadelede başarılı olabilmek için iç üretim yetersizliği, ithalat mallarına bağımlılık ve dolayısıyla sürekli devam eden dış açık gibi problemlerin çözülmesi temel şarttır. Bu problemleri çözmek için de dış kaynakların etkin kullanılması yani bütçe açığını ve dış açığı finanse etmeye değil iç üretimi artıracak şekilde yönlendirilmesi; ülkenin rekabet gücünü artıracak, dış ticaret hadlerinin ülke aleyhine seyrine yol açan ilksel mal ihracatı eğilimini kırarak, işlenmiş mamul üretimi ve ihracatını teşvik ederek, kısmen de olsa tüketim malları ithalatına olan bağımlılığın ortadan kaldırılmasına yönelik teşvik edici politikaların uygulanması; iç tasarrufları bankacılık sistemi yardımıyla yatırımlara yönlendirmek için mevduatlara devlet garantisi gibi politikaların uygulanması önerilir.
Özet (Çeviri)
Having faced high inflation rates, Kyrgyz Republic introduced its own currency in 1993 and in the same year the National Bank of Kyrgyzstan was established. These measures helped to achieve the primary goal of the monetary policy – ensuring the price stability. The purpose of this study is to research the effectiveness of the Central Bank's instruments, and the impact of the long term application of anti-inflationist policies. In the light of this purpose the wide range of different theoretical and applied resources was explored and their application to the dynamics of inflation in Kyrgyzstan with the help of econometric methods was researched. As the results of the applied model and Granger Causality test shows, the inflation rate in the country is influenced mainly by foreign prices and exchange rate. In addition, the weak impact of the long term deposit rates on the inflation rate was discovered. It is worthy to notice that according to the model applied there is no statistically significant relationship between money supply, nominal wages and the inflation rate. In the light of this conclusion, we can see that the Central Bank have been using exchange rate policies to control the inflation rate and the control over the money supply had limited effect in this process. The main aspect in the process of controlling the inflation rate in the long run is to find proper solutions to such challenges is insufficient domestic production, the dependency on imported goods and consequently the constant deficit of balance of payments. As the solutions for these issues effective use of external and internal resources i.e. increasing domestic production, the country competition power; stimulation of manufacture and export of goods with high surplus value; the direction of domestic savings to investments with the help of the banking system and providing state guaranty for deposits are proposed.