Türk Hukukunda memurların yargılanması (4483 sayılı memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında kanun)
- Tez No: 143738
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT TOROSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Türk hukukunda, memurların yargılanmaları konusunda getirilen düzenlemeler tarihsel süreç içerisinde değişik içeriklere sahip olmuştur. Salt idari etkinliğin söz konusu olduğu düzenlemelerden, bu etkinliğin giderek azaldığı düzenlemeler doğru bir yönelim olmuştur. 1872 tarihli Memurun Muhakematı Nizamnamesinin içerdiği yapıda tamamen idari etkinlik söz konusu olmuştur. Memurun yargılanması için gerekli izin idare tarafından veriliyor ve yargılanması da idare meclislerinde gerçekleştiriliyordu. 1913 tarihli Memurin Muhakematı Hakkında Kanun-u Muvakkat ise idarenin etkinliğini azaltmış, bu etkinlik sadece hazırlık soruşturması aşamasında söz konusu olmuştur. Kendi dönemi açısından bir ileriki aşama niteliğine sahip olsa da yürürlükte olduğu süre boyunca içerdiği eksikler ve sorunlar sürekli eleştiri konusu olmuştur. MMK yürürlükte olduğu dönemde temel sorun, özel bir usulün varlığından kaynaklanmaktaydı. Bu durum. Hem normal vatandaşla memur arasında eşitsizliğe yol açmakta hem de adaletin gerçekleşmesini geciktirmekteydi. Maalesef, teknik açıdan bir ileriki aşama olarak düşünülse dahi, içerik olarak MMK'nın kısmi değişikliğinden başka bir şey olmayan 4483 sayılı Kanun, memurların yargılanmasına ilişkin özel usulü devam ettirmiştir. 4483 sayılı Kanunun, MMK'dan farklı olarak düzenlenen yönleri, kişi yönünden kapsamı, suç yönünden kapsamı ve getirdiği izin sistemidir. Kişi yönünden kapsamını memurlar ve diğer kamu görevlileri olarak belirlenmiştir. Memur tanımı yönünden idare hukukunun kavranılan esas alınmıştır. Suç yönünden kapsamı ise, MMK düzenlemesinden farklı olarak daraltılmıştır. MMK döneminde hem görevden doğan ham da görev sırasında işlenen suçlar kapsam içerisindeyken, 4483 sayılı kanun kapsamına sadece görev sırasında işlenen suçlan almıştır. Görevle ilgili bulunmayan görev sırasında işlenen suçlar ise genel hükümlere göre kovuşturulacaktır. Kanunun getirdiği en önemli yenilik“izin sistemi”dir. Bu sistemde, idarenin, hakkında bir suç isnadı olan memur ile ilgili yapacağı ön inceleme aşamasının ardından memurun, genel hükümler uyarınca soruşturulmasına ilişkin bir iznin verilmesi veya verilmemesi söz konusudur. Görüldüğü üzere, kanunun içerdiği sistem, eski kanunda da söz konusu olduğu üzere kayırmalara açık bir sistemdir. Getirilen farklılıklar, küçük şekli farklılıklardır. Çalışmamız içerisinde, genelde memurlar hakkında var olan özel yargılama usulünün gereksizliğine vurgu yapılmış, diğer taraftan 4483 sayılı Kanunun teknik açıdan açılım yapılarak olumsuz özellikleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The arrangements produced about being jdged of the government officers have had various contents in the historical progression jn Turkish law. There has been a tendency from arrangements about solely administrative activitiy to teh ones in which this activitiy has gradalhy diminished. The construction of the regulation of Adjudication pf the Government Officers dated 1872 had administrative activitiy entirely. The sanction necessary for being judged of government officer was given bey the administration and his jfdgement was done by the assemblies of administration. The law of Adjudication of the Government Officers (MMK) dated 1913 lessened the activitiy of administration, this activitiy was onhy at the phase of the preliminary inguiry. Although it was a fither phase for its period, its deficiencies and problems was criticized continuously during the period ou its being valid. At the period of this law, the existing of a private system was the cause ou the basic problem. This condition had both proceeded an inequality between the normal citizen and the government officer and delayed the producing of the justice Unfortunately, although it is thought as an further phase from the point of view of technique, the law with legislationan number 4483 which is the partly changement of MMK has continued the private system about the being judged of the government officers, Unlike MMK, the law with legislation number 4483 has different arrangements about the included person and crime and permission system. The new law determines the included person as government officers and the other civil servants. Regarding the definition of government officers, it takes the concepts of administrative law. Unlike MMK, its scope with regard to crime has constricted. Although MMK included the crimes both arising from the job and occuring during the fulfilment of the job, the legislation number 4483 has only included the office crimes. The crimes occuring during the fulfilment of the job are porsecutedn by the general judgements. The most important novelty of the law is“the permission system”. In this system, the administration makes an investigation for the government officers having a crime attribution makes an investigation for the government offgcers having a crime attribution, then it göves a permission for igquiring the government officer in accordance with the general judgements if necessary. Seemingly, the system that the law includes, like MMK, may produce the protections. The differences from MMK are forma|istic. Generally, in this product, one tried to explain that there is no need for the private judging regulations about the government officers, and besides, one tried to explain the negative attributes of the legislation number 4483 by scrutinizing it.