4483 sayılı Kanun'un öngördüğü soruşturma usulleri
The investigation methods prescribed under the Law No 4483
  1. Tez No: 273726
  2. Yazar: TÜRKER KARAVAİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezde kamu görevlilerinin görevleri sebebiyle işledikleri suçlar nedeniyle yapılacak olan soruşturmanın koşul ve kapsamı incelenmektedir. Tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Türk hukukunda kamu görevlisi kavramı, kamu görevlilerinin soruşturulması ve kovuşturulmasının tarihi gelişim içerisinde gösterdiği değişiklikler ve kamu görevlilerinin özel soruşturma usulüne tabi tutulması hakkında leh ve aleyhteki görüşler incelenmiştir. İkinci bölümde ise, 4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun'un öngördüğü soruşturma usulleri ile bu Kanun'un aksayan yönleri, doktrindeki ve yargıdaki görüşler de dikkate alınmak suretiyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the condition and the scope of the investigation of crimes committed by the public officials? due to their duties are examined. The thesis consists of two parts. In the first part, the opinions about the concept of public official in the Turkish Law, the changes in the public officials? investigation and proceedings throughout the historical development and putting the public officials throughout special investigation methods are examined. In the second part, the thesis approaches the foreseen methods of the Law no. 4483 considering ?The Trial of Civil Servants and Other Public Officials?, and the halting aspects of this law by taking into consideration the opinions of the doctrine and the jurisdiction.