Türkiye bütçesinin ekonomi politiği: 1980-1988 deneyimi
The Economy politic of Turkey's budget: Exprience 1980-1988
- Tez No: 143739
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ OYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Günümüzde, parlamentoların varlık sebebiyle özdeş tutulan“bütçe hakkı”kavramı, toplumsal mücadeleler tarihi içinde büyük bedeller ödenerek kazanılmış olan önemli demokrasi kurumlarından biridir. Toplumlar, tarihsel gelişim içinde öncelikle vergi hakkım, yam halkın onayı olmaksızın vergi alınmaması ilkesini iktidarlara kabul ettirmişler, daha sonra harcamaların yapılmasını izne tabi kılmışlar ve nihayet gelir ve harcamaların birlikte bütçe olarak her yıl için yeni baştan hazırlanması ve onaylanması suretiyle bütçe hakkının doğmasını sağlamışlardır. Genel kuruluş birikimi ve bu birikimin üzerinde zamana yayılan süreçlerde ortaya çıkmış olan bütçe olgusu, tarmselliğinin yanında, doğası gereği sınıfsal bir içeriğe de sahiptir. Bütçe, bir toplumsal formasyonda temel (birincil) bölüşüm ilişkileri içinde el konan artığı, yeniden paylaştırma/aktarma süreçlerinde önemli işlevler üstlenen bir araçsal zemin olma özelliği taşır. Günümüzde, bütçe tahmin ve gerçekleşmeleri, toplumsal kesimlerin (sınıf, grup, tabaka) çıkarlarının gelişimi konusunda somut sonuçlan gösterir. Çünkü, bütçe gelirlerinin toplanması ve harcamalarının yapılması bir bölüşüm olayıdır.Bu çalışmada, Türkiye'de 1980-1988 döneminde varolan sosyal, siyasal ve ekonomik gelişmeler ile temsili demokrasinin kurumlan ve kuralları açısından tarihsel önemi olan bütçe arasındaki bağların, sınıfsal analizin araçlarıyla açımlanmasına çalışılmıştır. Başka bir ifade ile, bütçenin teknik boyutunu ve özgül gelişimini içererek ötesine geçmeye, görüngüsel düzlemin gerisine saklanabilen iktidar ve güç ilişkilerim açığa çıkartmaya ve bu yoldan salt maliye alanına ait analiz yöntemlerine ekonomik, siyasal ve sosyolojik düzeylerin dahil edilmesiyle bir bütün olarak kavranmasına katkı sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent days,“budget right”concept which is held identical with the entity reason of parliaments is one of the democracy institutions won by paying big substitutes in the history of social struggles. Societies, firstly compelled the governments to accept the budget right, namely the principle of not getting tax without populace approval in the historical development; after that made spending dependent on permission and finally provided to arise of budget right by preparing again and approving income and spendings as budget for every year. General foundation accumulation and budget fact appeared in the periods spreading on time on this accumulation are historical and also have divisional content by nature. Budget, seizured rest in basic distribution relations at a social formation, has a feature of being a tool which has important function in the periods of resharing/retransfering. In recent days, budget estimate and results show concrete results about development of social sectors' interests. Because, collecting of budget revenues and doing budget spending is an event of distribution. m this study, connections between budgets which have historical importance are tried to annotate in the era of from 1980 to 1988 in Turkey from the point of existing social, political and economic developments and institutions and rules of representative democracy. Put another way, it is aimed to contribute to go beyond by including budget's technical dimension and specific development, to be appeared the relationship of government and power which can be hidden behind the platform and in this way to comprehend fully by including the economic, political and sociological levels to the analysis method of fiscal arena.