Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki mevcut bakım sistemi ile yeni bakım sisteminin karşılaştırılması
The Comparison of the new maintenance system with the existing one in Turkish Army
  1. Tez No: 143750
  2. Yazar: OĞUZHAN GÜLŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada, K. K. K.lığı mevcut bakım sisteminin problem sahalarının tespiti, K. K. K.lığı yeni bakım sisteminin pilot bölgelerdeki uygulama sonuçlarına göre eksiliklerinin tespiti ve getirdiği faydaların ortaya konması ile bu iki sistem arasındaki karşılaştırmanın yapılarak K. K. K.lığı yeni bakım sistemine ilişkin önerilerde bulunmak amaçlanmıştır. Birinci bölümde; araştırmanın konusunu teşkil eden lojistik alandaki gelişmelere yer verilerek, bakımın bu gelişim sürecindeki önemi ve yeri ele alınmıştır. Bunun yanı sıra, araştırmanın problem cümlesinden, amacından, öneminden, gerekçesinden, sınırlılıklarından ve faraziyelerinden bahsedilmektedir. İkinci bölümde; K. K. K.lığı mevcut bakım sisteminin işleyişi, teşkilat yapısı ve problem sahaları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde; gelişmiş ülke orduları içerisinde önde gelen ordulardan olan ABD ve Almanya ordularının lojistik ve bakım sistemleri incelenmiştir. Bunun yanı sıra sivil sektördeki bakım uygulamaları incelenmiş ve sonuçları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde; askeri alandaki bakım uygulamaları, konusunda yapılan ilgili yayınlar ve araştırmalar hakkında özet bilgi sunulmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde; yeni bakım sisteminin uygulama şekli, teşkilat yapısı ve bakım uygulamaları üzerinde durulmuştur. Altıncı bölümde; araştırmanın modeli, araştırmanın evreni, araştırmanın örneklemi, verilerin toplanması ve verilerin işlenmesi yer verilmiştir. Yedinci bölümde; eski ve yeni bakım sisteminin karşılaştırılması yapılmış olup, elde edilen veriler yorumlanarak yeni sistemin getirdiği faydalar ve eksiklikler ortaya konmaya çalışılmıştır.Sekizinci bölümde ise; araştırmadan elde edilen sonuçlar özetlenmiş ve bu konuda araştırmacılara ve uygulayıcılara öneriler sunulmuştur. Araştırmada, yeni bakım sisteminin eski bakım sistemine nazaran daha faydalı olduğu, K. K. K.lığı bakım sistemine ekonomiklik, elastikiyet ve hız kazandırdığı ve asli görevleri muharebe etmek olan, ancak mesaisinin büyük bir bölümünü bakım gayretlerine harcayan, Muharebe ve Muharebe Destek Tb. ve Bl. komutanlarının ana görevlerine ve özellikle eğitime yönelik faaliyetlere ağırlık vermesine imkan sağladığı değerlendirilmektedir. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research aims; to reveal problem areas of Army Old Maintenance System, to determine advantages and deficiencies of Army New Maitenance System and to propose some suggestion according to compare of New and Old Maintenance System. The first chapter discusses logistics history and latest developments and indicates impotance of maintenance in logistic system. The second chapter reveals organization, maitenance echelons and problem areas of Old Maintenance System. The third chapter mentions USA and German Army Logistic and Maintenance System. Also this chapter mentions about maintenance activities in civil organizations. The fourth chapter presents some studies and publications about logistic and maintenance. The fifth chapter determines organization, maintenance echelons, advantages and deficiencies of New Maintenance System. The sixth chapter puts forward the research method used in this study. The seventh chapter compare New and Old Maintenance Systems and discusses advantages and deficiencies of New Maintenance System. The eigtht chapter tries to put forward some suggestion to researcher according to the analysis of Army Old and New Maintenance Systems. This research reachs that Army New Maintenance System is more advantageous than Army Old Maintenance System. Also Army New Maintenance System gets gain performance, velocity and flexibilty. Another advantage of this new sysytem is that it cause maintenance system to become simple. With this advantage army can save on personel. IllThis new system cause to decrease bureaucracy on report system. So that commander can save time for training and other activities oriented towards to battle. IV