İç göç-suç ilişkisi: Mersin örneği
The Relation between internal migration and crime: Mersin case
- Tez No: 143751
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Tarihsel süreç incelendiğinde, özellikle sanayi devriminden sonra insanların kırlardan koparak, şehirlere yerleşmeye başladıkları görülür. Türkiye'de de 1950'li yıllardan itibaren, kırsal alanda arazinin miras yoluyla paylaşılması, geçimini tarımsal faaliyetlerle sürdüren insanları zor durumda bırakmış, tarımda makineleşme de bir çok tarım işçisini işinden etmiştir. İşsiz kalan bu insanların daha fazla istihdam sağlayan kentlere göçü, günümüzde her 3 kişiden 2'sinin kentlerde yaşar hale gelmesiyle sonuçlanmıştır. İnsanların, önceleri kırdan kente, daha sonra ise küçük kentlerden büyük kentlere doğru bu yer değiştirmesine iç göç denmektedir. İç göçler bir yandan yüksek kentleşme oranlarını yaratırken diğer yandan, göç edilen kentlerin göçle gelen insanları hızla eritememesi yüzünden, bir takım sorunlara neden olmuşlardır. işsizliğin artması, gecekondulaşma, kentle bütünleşememekten dolayı çareyi bir takım cemaatlere sığınmakta bulma, özellikle ikinci kuşak göçmenlerde görülen yüksek miktarda uyuşturucu kullanımında olduğu gibi bazı suç türlerinde artışlar gibi olumsuzluklar iç göçlerle yakından ilişkilidir. Bu araştırmanın amacı, Mersin ili merkez ilçesi Mersin'de iç göç ile suç arasındaki ilişki ortaya koymaya çalışmaktır. Bu maksatla; ilçe, asayişinden sorumlu 14 karakolun yasal sorumluluk sınırları dikkate alınarak alt gruplara ayrılmıştır. Aldıkları iç göç oranları farklı olan bu bölgelerde, işlenen suçların da istatistiksel olarak anlamlı bir fark gösterip göstermediklerine bakılmıştır. Gerek analiz sonuçlarından, gerekse üst düzey polis ve jandarma yetkililerinden alınan bilgilerden, ilçede mala karşı işlenen suçlar, kaçak elektrik kullanma suçu ve 6136 sayılı kanuna muhalefet suçu ile iç göç arasında anlamlı bir ilişki olduğu anlaşılmıştır. Bu bulgulara yönelik olarak, iç göçün olumsuz etkilerini gidermeye ve suç önlemeye yönelik önerilerde bulunulmuştur. Suç önleme konusunda, somut olarak, bugün Kuzey Amerika'da ve İngiltere, İsveç gibi ülkelerde malakarşı suçları önlemede, resmi suç önleme stratejisi olarak benimsenmiş olan Konumsal Suç Önleme stratejisinin Türk kolluk kuvvetlerince de benimsenebileceği önerisi yapılmıştır. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When the world history is examined, it is seen that human movements from rural to urban have increased due to industrialization. In Turkey, the farms have been smaller and smaller because they were divided between inheritors, and the mechanization in agricultural sector made most of the farm workers lose their jobs, in 1950's. Since these unemployed people moved continuously to urban, today 2/3 of the population live in cities. These human movements from rural to urban are called internal migration. Internal migrations helped urbanizaton, on the other hand caused serious problems. High unemployment rates, slums, joining radical sects to cope with the difficulties of citylife, increase in crime rates as in drug addiction are some of the problems caused by internal migrations. The aim of this research is to find out the relation between internal migrations and crime in Mersin county. The county was divided into 14 districts. It is known that the amounts of migrant people in these districts are different and it is tried to find out if there is a statistically meaningful difference among the crime rates of these districts. Both statistical analysis and the information got from police and gendarme authorities showed that, in Mersin, there is a statistically meaningul relaton among internal migration and three kinds of crime, namely property crimes (all kinds of burglary, vandalism, usurpation etc.), illegal use of electiricity, and the crimes against the law Nr. 6136. To cope with the crimes mentioned above, some recommendations dealing with migration and crime prevention are made. The most spesific recommendation in the field of crime prevention is Situational Crime Prevention. It is a crime prevention tactic against property crimes and today it is being executed as official crime prevention tactic by the polices of Northern American conutries, Great Britain, Sweden etc. IV