Askeri birliklerde personel yeterliliği için bulanık uzman sistem tasarımı
A Fuzzy expert system design to evaluate the proficiency of military personel in units
  1. Tez No: 143756
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bulanık mantık teorisi ve uygulamalarından istifade edilerek askeri personelin göreve yönelik yeterlilik düzeyini tespit etmeyi amaçlayan bir uzman sistem modeli geliştirilmiştir. Çalışmanın kapsamı Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile sınırlandırılmıştır. Model kullanılarak tim/manga komutanlığı seviyesinden alay komutanlığı seviyesine kadar olan kademelerde görev yapan askeri personelin göreve yönelik yeterlilik düzeyini tespit etmek mümkün olmaktadır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır, ilk bölümde, personel yeterliliği kavramı ve çalışmanın amacı açıklanmakta, literatürdeki benzer çalışmalardan bahsedilmektedir. İkinci bölümde, çalışmada kullanılan yöntem olan bulanık mantık teorisi ile ilgili teorik bilgi verilmekte; üçüncü bölümde, bulanık kural tabanlı uzman sistemin ayrıntılı yapısı anlatılmakta; dördüncü bölümde ise matlab paket programı kullanılarak modelin oluşturulma süreci üzerinde durulmaktadır. Son bölümde ise modelin tutarlılığımna ilişkin analizler yapılmış olup sonucunda, Genetik Algoritma ile üyelik fonksiyonlarının optimizasyonu konusu ele alınmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this paper, an expert system model was developed to evaluate the proficiency of military personel by using fuzzy logic theory. This study is limited within the Turkish Land Forces. With the use of this model it is possible to evaluate the proficiency of leaders from squad to regiment level. This paper consists of five parts. In the first part; the term proficiency and the goal of this study is explained, a few resembling studies are also mentioned. In the second part; the fundementals of fuzzy logic theory which is the method used in this study are given. The third part includes the detailes of fuzzy rule based expert system developed in the study. In the fourth part, the process of forming model with matlab 6.0 program is explained. In the last part it is analyzed the consistency of developed model and as a result of this the optimization of membership functions with genetic algorithms technique is explained. m