Hazır yazılımların tedarikine yönelik bir karar destek modeli önerisi
A Proposal of a decision support model for the acquisition of cots software
  1. Tez No: 143755
  2. Yazar: UFUK KARABAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYYAR ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bilgisayarların hayatımıza girmesiyle birlikte, onların bütünleyicisi olan yazılımlar da günlük hayatta hem de önemi gittikçe artan bir şekilde yerlerini almışlardır. Yazılımların artan önemi, maliyetlerinin de artması sonucunu doğurmuştur. Özellikle yazılım firmalarına özel olarak yaptırılan yazılımların maliyetlerinin yüksekliği, kuruluşların yazılım ihtiyaçlarını başka yollarla karşılamaları zorunluluğuna itmiştir. Bazı kuruluşlar bünyelerinde yazılım geliştirme departmanları kurarken, bazıları da yazılım ihtiyaçlarını karşılayabilmek için hazır yazılımlara yönelmişlerdir. Hazır yazılımlara yönelim, sorunlara çözüm getirmekle birlikte beraberinde bazı sorunlarda getirmiştir. Öncelikli sorun, piyasada benzer işlevleri yerine getirebilen bir çok yazılım arasından hangisinin seçilmesi gerektiğidir. Çünkü tecrübeler yanlış yazılımın kullanılmasının organizasyonlara çok yüksek maliyet getirdiklerini göstermektedir. Araştırmamızda hazır yazılımların seçimi sorununa yönelik alternatif bir çözüm yöntemi geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla hazır yazılımlara ait literatürde tanımlanmış özelliklerden ortak bir özellikler grubu çıkarılmış ve hazır yazılımların bu tanımlanan özelliklerinin birbirlerine göre bir hazır yazılımda sahip oldukları göreceli önemleri tayin edilmiştir. Daha sonra da bu elde edilen önem derecelerine dayanan bir karar destek modeli ortaya konmaya çalışılmıştır. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As computers have become part of our lives, the software which is their main complement, has also taken its place in our daily lives with an increasing importance. This increasing importance of software has also led to an increase in costs. The high cost of custom software that is tailor-made by software companies, has obliged the institutions to apply other ways to meet their needs. Some institutions have established software development departments while others preferred to use Commercial Off-The-Shelf (COTS) software. Using the COTS software has provided solutions for the problems while bringing out new problems. The main problem is choosing the right software among others that have the similar functions; since the organizations have experienced very high costs due to the use of improper software. In this study an alternative solution for the problem of choosing COTS software has been suggested. A common characteristics group has been formed out of the characteristics defined in the literature for the COTS software and the relative importance of these properties in COTS software has been evaluated. Consequently, a decision support model based on these degrees of importance has been suggested. Ill