Silah etkinlik katsayılarının bulanık mantık yöntemi ile tespit edilmesi
Determining weapon effectiveness scores using fuzzy logic
  1. Tez No: 143772
  2. Yazar: ADEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Silah etkinlik katsayısı (SEK), silah puanı, ateş gücü puanı gibi çeşitli şekillerde isimlendirilebilen silah etkinlik değerleri, başta ateş gücü potansiyelinin tespitinde olmak üzere, askeri tehdit değerlendirmesinin çeşitli safhalarında kullanılabilmektedir. Bu değerlerin gerçekçi olması ve silahların birlik muharebe etkinliğine gerçek katkısını yansıtması bu değerlere dayanılarak verilecek kararlar bakımından büyük önem taşımaktadır. Bulanık mantık teorisiyle girdileri çıktılara dönüştürme süreci olarak tanımlanan bulanık muhakeme sistemleri matematiksel olarak modellemede güçlükle karşılaşılan sistemlerin, dilsel değişkenler kullanılarak oluşturulan kural tabanıyla, bir modele aktarılmasına olanak tanımaktadır. Bulanık muhakeme sistemleri (BMS) bu yönüyle, temelde uzman değerlendirmesine dayanan silah etkinliği tespiti için uygun olabilecek bir zemin sunmaktadır. Bu çalışmada bulanık mantık yaklaşımının SEK'larının tespiti için uygun bir araç olup olmadığı araştırılmaktadır. Bu maksatla ilk olarak silah performans kriterleri dilsel değişkenler şeklinde tanımlanarak farklı silah kategorileri için birer kural tabanı oluşturulmuştur. Ardından bu kural tabanları üzerinde bulanık muhakeme süreci işletilerek silah etkinlik değerlerinin elde edilebileceği bir modele ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda, örnek silahlar için etkinlik değerleri tespit edilerek oluşturulan BMS modellerinin çıktıları incelenmiştir. Kurulan modellerin bigisayar ortamına aktarılmasında Matlab 6.0, R12 paket programı Bulanık Mantık Araç Kutusu ve Simulink programlarından; modellerde performans artırımını sağlamak maksadıyla üyelik fonksiyonları için en uygun parameter değerlerinin bulunmasında ise Çok Popülasyonlu Genetik Algoritma Programından ve Matlab Fmincon fonksiyonundan faydalan ı İm ıştır. Ayrıca çalışmanın uygulama bölümünde modellerle etkileşimi kolaylaştırmak maksadıyla Matlab Grafiksel Kullanıcı Arayüzü geliştirme ortamında bir arayüz geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Weapon effectiveness values which can be called as weapon effectiveness indices, weapon scores and firepower scores are used mainly in determining firepower potential as well as in different phases of military threat assessment. It is very important these values to be realistic and reflect real contribution of weapons to combat effectiveness with respect to decisions based on these values. Fuzzy inference systems, defined as the process of formulating the mapping from a given input to an output using fuzzy logic, can be used, by forming a rule base using linguistic variables, in modelling the systems which pose diffuclty modelling with the mathematical tools. Considered this aspect, fuzzy inference systems (FIS) can be a convenient tool for determining weapon effectiveness which is basically based on expert knowledge. In this study, it is being analyzed whether the fuzzy logic is an appropriate approach for determining weapon effectiveness indices. For this purpose, at first, a rule base has been formed for different weapon categories by taking the weapon characteristics as linguistic variables. After that, by operating fuzzy inference process on these rule bases, a model which produces weapon effectiveness values has been tried to reach. At the end of the study effectiveness values of sample weapons has been determined in order to test the FIS models. In transferring the models to computer environment Matlab 6.0, R12 Fuzzy Logic Toolbox and Simulink have been used. In searching the most proper membership functions parameter values with the aim of enhancing the fuzzy inference system model's performance the Multi Population Genetic Algorithm and Matlab Fmincon function have been used. In addition to these, in the application part of the study by means of Matlab Graphical User Interface (GUI) development environment, a user interface has been developed with the aim of interacting easily with the models. Ill