İleri gözetleyici faaliyetlerinin nesne yönelimli olarak modellenmesi
Object-oriented modelling of forward observer activities
- Tez No: 143773
- Danışmanlar: DR. HARUN ARTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET İleri Gözetleyici olarak görev yapacak personelin, muharebe şartlarında görevlerini tam olarak yerine getirebilmesi ancak barış şartlarında alacağı yeterli eğitim ve kazanacağı tecrübelerle mümkündür. Günümüzde artan mühimmat maliyeti nedeniyle personel yeteri kadar atış tecrübesine sahip olamamaktadır. Ekonomik şartlar sebebiyle oluşan bu zafiyetin giderilmesi amacıyla eğitim maksatlı simülasyonlar hem Türk Silâhlı Kuvvetlerinde hem de diğer ülke silâhlı kuvvetlerinde kullanılmaktadır. Bu çalışma ile probleme nesne yönelimli bir yaklaşım getirerek kişisel bilgisayar ortamında eğitim maksatlı olarak geliştirilecek bir atış sisteminin İleri Gözetleyici kısmına ait modelinin oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For the person who will be assigned as a Forward Observer(FO) to accomplish his or her duty accurately in war time is only possible with the sufficient traning and experience during peace time. Nowadays it is not possible for the FO to gain fire mission experience because of the high cost of munition. To handle with this shortcoming arising from the economic conditions several simulation programs have been used by both Turkish Army and others. With this study it is aimed to devolop an object-oriented model for the FO part of a firing system which will be devoloped to train FO by the means of personel computer. Ill