Jandarmanın kurumsal imajının değerlendirilmesine yönelik uygulamalı bir araştırma: Ankara İli - Keçiören ilçesi örneği
An Applied research aimed at evaluating the corporate image of gendarme: The model of city of Ankara -administrative district of Keçiören
  1. Tez No: 143795
  2. Yazar: ALİ ENGİN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ş. ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Son yıllarda, imaj ve kurum imajı; sosyal yaşamda ve iş dünyasında giderek önem kazanmaya başlayan kavramlardır. Kurumların ve işletmelerin ürettiklerinden ziyade, ürettikleri mal ve hizmetleri nasıl sundukları daha ön plana çıkmıştır. Kurumlar ve işletmelerin; saygın, güvenilir, çevreye ve insan haklarına saygılı, profesyonel ya da değil şeklinde sahip oldukları olumlu ve olumsuz imajları, çoğu zaman üretilen mal ve hizmetin önüne geçerek; kurumlara kimi zaman yarar, kimi zaman da zarar verebilmektedir. Jandarmanın kurumsal imajının değerlendirilmesine yönelik yapılan bu çalışmada öncelikle imaj ve kurum imajı kavramları ele alınmış, kurum imajı oluşum süreci açıklanarak, kurum imajını etkileyen unsurlar hakkında bilgi verilmiş ve jandarmanın kurumsal imajı irdelenmiştir. Jandarmanın kurumsal imajının değerlendirilmesi için Gray ve Balmer' in kurum imajı oluşum sürecinden yararlanılmıştır. Bu model çerçevesinde hem genel bir jandarma imajı değerlendirmesinde bulunulmuş hem de özgün bir anket hazırlanarak Ankara ili Keçiören ilçe' sinde İlçe Jandarma Komutanlığına gelen halka uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, halka huzur ve güven veren, profesyonelce çalışan bir jandarma imajının olduğu, fakat jandarmanın adli, mülki, askeri ve diğer görevleri konusunda halkın yeterince bilgisinin olmadığı görülmüştür. Bunun yanında vatandaş, jandarma karakollarını Türkiye Cumhuriyetinin ülkesi ve milletiyle bölünmezliğinin bir işareti olarak görmekte; jandarma karakolunun varlığından dolayı huzur ve güven duymaktadır. Ayrıca, vatandaş bazı istisnai durumlar dışında, genel olarak; jandarma personelinin sevecen, güleryüzlü, yardımsever, sıcak ve duyarlı olduğunu ifade etmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years,“image”and“corporate image”are the terms that are considered to be important in social life and business world. How organizations and business enterprises present what they produce seems to be more important than assets and service that are produced. The positive or negative images of organizations and business enterprises - such as trustworthy, untrustworthy, esteemed, respectful to human rights and environment, professional or not - come mostly before the assets and service that are produced by organizations. They sometimes might serve the purpose of organizations and sometimes damage them. In this study, which is made for the purpose of evaluating the image of gendarme, first of all the terms of image and corporate image are discussed. After that, information about the elements that affect the corporate image is given by explaining the corporate image formation process and the corporate image of gendarme is studied thoroughly. By using Gray and Balmer' s corporate image formation process, the corporate image of gendarme was evaluated. The impressions of people - who came to Keçiören District Gendarme as complainer, injured party or just as visitor - about gendarme name, logo, gendarme stations, personnel and the news about gendarme in the media are evaluated by a tool developed for this purpose. At the end of the research, however it has been seen that there has been a gendarme image which has given people peace and make people feel secure, people have little information about the administrative, judicial, military and other duties of gendarme. Besides, People see the gendarme stations as the symbol of indivisibleness of the Turkish Republic with its country and nation, People feel themselves secure and at peace with presence of gendarme stations. Also - except for some exceptional situations - People generally tell that gendarme personnel are tender, smiled face, philanthropic, friendly and sensitive. in