Jackson system development and jackson structured programming and an application
Jackson sistem geliştirme - Jackson yapısal programlama ve uygulaması
  1. Tez No: 23454
  2. Yazar: MEHMET FETHİ DOĞULU
  3. Danışmanlar: DR. ALİ ARİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmada, Jackson Sistem Geliştirme (JSG) yöntemi ve Jackson Yapısal Programlama tekniği (JYP) incelenmiş ve Jandarma Genel Komutanlığı (J.GN.K.) 'nın yaz kampları tahsis alt sistemine örnek çalışma olarak uygulanmıştır. Yöntem, örnek probleme adım adım uygulanmıştır. Program kaynak kodları COBOL dilinde JSP- TOOL adında Bilgisayar Destekli Yazılım/Sistem Mühendisliği (BDYM) ürünü bir programla üretilmiştir. Tez sonunda, çalışmanın sonuçları verilmiş, ek olarak da uygulama ile ilgili bilgiler sunulmuştur. Ayrıca tezle ilgili bütün kaynakların listesi sonda verilmiştir. Uygulamanın dosya tanımlamaları, model işlemtanımlamaları ve program kaynak kodları manyetik ortamda ektedir. Anahtar Kelimeler : Jackson Sistem Geliştirme ( JSG), Jackson Yapısal Programlama (JYP), Yapısal '"Sistem Geliştirme Yöntemi, Veri Yapısına Dayalı Yöntem, Bilgisayar Bütünleşimli Sistem/Yazılım Mühendisliği, Gerçek dünyanın mode İlenmesi. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 619.02.04 vi
Özet (Çeviri)
In this study, Jackson System Development (JSD) methodology and Jackson Structured Programming technique (JSP) are investigated in detail and they are applied to the case study of assignment of summer camps subsystem of 'Jandarma Genel Komutanlığı (J.GN.K.)'. The methodology is applied step by step to the case problem. Source code is generated in COBOL with the Computer Aided Systems /Software Engineering (CASE) product, namely JSP- TOOL. At the end of the thesis some conclusions are drawn and extensions of the study are stated. A relatively thorough list of references are also given at the end. File descriptions, model process specifications and iiiprogram source codes of the application are included in the Appendices in magnetic media. Keywords : Jackson System Development (JSD), Jackson Structured Programming (JSP), Structured System Development Methodology, Data Structure Oriented Methodology, Computer Aided Systems /Software Engineering, modelling the real world. Science Code ; 619.02.04 iv