Göreve yönelik bulanık tabanlı uzman araç alım karar sistemlerinin oluşturulması J. GN. K. lığında örnek bir uygulama
Forming fuzzy logic base vehicle buying desicion support systems an application J. GN. K.
- Tez No: 143796
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu çalışmada“Göreve Yönelik En İyi Aracı Seçme”probleminin çözümünde, Bulanık Mantık tabanlı uzman karar sistemleri kullanılarak, özellikle anlaşılması güç, insan muhakemesine, algılamasına ve yoruma dayanan, karmaşık yapıdaki karar problemlerinin çözümü için bir yöntem geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu maksatla üç farklı amaca yönelik, üç âdet bulanık tabanlı uzman araç alım karar sistemi oluşturulmuştur. Oluşturulan araç alım karar sistemleri, sisteme özellikleri girdi olarak sunulan her bir alternatif aracın, alım amaçlarına (gereksinimlere) uygunluğunu hesaplayarak bu uygunluk değerlerinin ikili mukayeseleri sayesinde, beklentileri en üst düzeyde sağlayan aracın tespit edilmesine yardımcı olmaktadır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, using fuzzy logic based expert systems in the solving process of“Selecting The Best Vehicle According The Purpose”problem, a metodology for decision making problems, which are very complex and base on reasoning, perception and interpretation, is tried to be formed. For this purpose three fuzzy logic based vehicle buying decision systems were constituted. These systems, get all vehicles characteristics as inputs and calculate the suitability degree of each vehicle to objectives. Consequently, by binary comparison of suitability degrees, systems help the decider with discerning the best alternative vehicle which supply the demands at maximum degree. m