Kolordu topçusunun savunma için tertiplenmesinde matematiksel model yaklaşımı
Mathematical modelling approach to positioning the corps artillery for defense
  1. Tez No: 143800
  2. Yazar: METİN ÖZAYKUÇ
  3. Danışmanlar: DR. H. SONER BİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Kolordu topçusunun savunma için tertiplenmesinde muhtemel düşman hedeflerine göre taktik görevlerinin belirlenmesi ve optimal mevzi yerlerinin seçilmesi, savunma harekatı içinde icra edilecek olan ateş destek faaliyetlerinin temelini oluşturmaktadır. Kolordular, daha üst kademe komutanlığının operatif seviyede manevrasını sevk ve idare eden en büyük kara taktik birlikleridir. Çalışmada, kolordu bünyesinde bulunan topçu birliklerinin direkt destek, genel destek, takviye veya genel destek takviye görevleri için arazide belirlenen uygun mevzi bölgelerine yerleştirilmesinde matematiksel model yaklaşımı kullanılmıştır. Yer seçimi modellerinin temel alındığı çalışmada, askeri taktik esaslarına uygun olarak birinci öncelikle maksimum sayıda muhtemel düşman hedefinin ateş altına alınması, ikinci öncelikle topçu birliklerinin arazide maksimum dağılımının sağlanması ve üçüncü öncelikle de genel destek görevi alan topçu birlikleri ile destekleyeceği topçu birliği arasındaki mesafelerin minimize edilmesi amaçlanmıştır. Oluşturulan matematiksel model, kolordu teşkilatında bulunan çok sayıdaki topçu birliği için birlik büyüklüğü ve taktik kullanımlarına göre savunma arazisinde belirlenen aday mevzi kümeleri içinden en uygun mevzi yerlerinin ve en uygun taktik görevlendirilmelerin belirlenmesini sağlamaktadır. Böylelikle geliştirilen model, savunma için kolordu çapında ateş destek planlarının oluşturulmasında karar desteği sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Determining the tactical missions and the locations of optimal positions of the corps artillery units for the deployment in defensive operations is formed the basis of fire support activities in defense. Corps is the largest land unit which commands and controls the maneuver of higher level headquarters at operational level. In the study, mathematical modeling approach is used for locating the artillery units in predetermined proper positions in the field for direct support, general support, reinforcement, and general reinforcement tasks. In the study based on location models, in order of priority, firing maximum number of probable enemy targets according to military tactical considerations, providing maximum dispersion among artillery units in the field and minimizing the distances between artillery units assigned for general support mission and the units they support have been aimed. The mathematical model which has been constructed, provides determining the most proper locations of positions among the sets of candidate locations in defense area and tactical assignments according to the unit sizes and the tactical uses of the corps artillery units. Thus the model which has been developed, provides as a decision support in preparing the fire support plans at the corps level for defense. in