Kara Kuvvetleri Komutanlığında halen uygulanmakta olan ikmal sistemi ile yeni ikmal sisteminin karşılaştırılması
The Comparison of the new supply system with the existing one in Turkish Army
  1. Tez No: 143799
  2. Yazar: AYHAN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. DOĞAN KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu araştırma ile; 21 nci yüzyılda muharebe sahasında birliklerin başarısını önemli oranda etkileyecek lojistik ve ikmal faaliyetlerinin sistematik bir biçimde işleyişini sağlayabilecek, ikmal işlerinde sürat ve elastikiyet kazandırabilecek bir yapıda olması gereken yeni ikmal sistemi ile 1950'lî yılların ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiş eski ikmal sisteminin karşılaştırılmasının yapılması ve yapılan değerlendirmeler ışığında yeni ikmal sistemiyle ilgili iyileştirme tedbirlerinin önerilmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde; ilgili kuramsal alan taranarak geleceğin lojistiğinin ve lojistiğin bir alt sistemi olan ikmal sisteminin nasıl olabileceği tartışılmış, yeni ikmal sistemi ihtiyacı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunlara dayalı olarakta araştırmanın problemi, amacı, önemi, gerekçesi, sınırlılıkları ve faraziyeleri ortaya konmuştur. İkinci bölümde; lojistik ve ikmal kavramları kuramsal boyutta incelenmiş, eski ikmal sisteminin teşkilatları, kademeleri ve uygulamaları detaylı bir şekilde araştırılmış ve problem sahaları ortaya konmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde; gelişmiş ülke ordularında (ABD ve Almanya) ve NATO'da uygulanan ikmal sistemi ile sivil sektörde uygulanan ikmal sistemi incelenmiştir. Dördüncü bölümde; ikmal sistemi ile ilgili yayınlar ve araştırmalar analiz edilmiş olup, daha önce yapılan birleşik ikmal sistemine geçme girişiminin başarısızlık sebepleri araştırılmıştır. Beşinci bölümde; yeni ikmal sisteminin konsepti, ikmal kademeleri, ikmal teşkilatları ve ikmal uygulamaları incelenmiş, yeni ikmal sisteminin getireceği faydalar tespit edilmiştir.Altıncı bölümde; yeni ikmal sistemiyle eski ikmal sisteminin karşılaştırmasında kullanılacak yöntem belirtilmiştir. Yedinci bölümde; eski ve yeni ikmal sistemi sefer/barış durumu, ikmal seviyeleri, stok durumu, saymanlık mevcudu, personel miktarı, istek ve gönderme süreleri ve yedek parça miktarı verilerine göre karşılaştırılmış ve değerlendirme yapılmıştır. Sekizinci bölümde ulaşılan sonuçlar belirtilmiş, yeni ikmal sisteminin kalıcı olmasını sağlamak için uygulayıcılara ve araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Bu araştırma ile; yeni ikmal sisteminin, barışta ve seferde ikmal ihtiyaçlarını karşılayabileceği, eski sisteme göre avantajlarının oldukça yüksek olduğu, tespit edilen eksikliklerin giderilmesi halinde daha etkin çalışan bir ikmal sistemine kavuşulabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research aims; to compare and evaluate the supply systems of Turkish Land Forces: the old one which was designed according to the requirements of 1950's and World War II and the new one, which is formed to speed the supply activities up, to control warehouses effectively. It is a fact that the success of units in battlefield is related to supply system. After comparing these systems it will be easy to suggest some proposals on behalf of the new supply system. The first chapter discusses logistics and supply systems of the future by reviewing the relevant literature. Besides, it brings up the latest developments in logistics and supply systems. Regarding all of these, the goal, significance, necessity, limits and hypothesis of the research is pointed out. The second chapter deals with logistics and supply systems theoretical and practical. The organizations, echelon and executions of old supply systems are researched in detail and deficiencies are determined in this chapter. The third chapter analyses logistics and supply systems of Land Forces of USA and Germany. Also NATO logistics system and civilian sector are examined in this chapter. Editions and researches related to supply systems are inquired at the fourth chapter. The fifth chapter deals with logistics and supply system mostly theoretical. The organizations, echelon and executions of the new supply systems are researched in detail and benefits of new systems are found out in this chapter.At the sixth chapter; comparison method, research model and sample are indicated. The seventh chapter points the results of comparisons and evaluations. Comparisons are made according to war/peace situation, supply levels, stock positions, bookkeping existence etc. The eighth chapter, after summing up the subject, provides recommendations related to new supply systems. Some suggestions are made for users and researchers at this chapter. With this research; it is hoped that the new supply system can meet the supply requirements of Turkish Land Forces at war and peace time. Also it has more advantages than the old one. In case of solving the determined problems, we will obtain a more effective supply system that will meet the needs of units in battlefield for a long time.