Birinci Dünya Savaşında Galiçya Cephesi'nde Türk kuvvetlerinin faaliyetleri
In the first word in Galiçya front Turkish forces activities
- Tez No: 64832
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN AKKOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Birinci Dünya Savaşı Sırasında, Çanakkale Cephesi Savaşlarından sonra iki fırkadan oluşan Miralay Yakup Şevki Bey kumandasındaki XV. Türk Kolordusu Almanya ve Avusturya - Macaristan'a yardım için Galiçya Cephesine gönderilmiştir. Avrupa'ya gitme emrini 1916 yılı Temmuz ayında alan, Türk askeri tarihinde ilk defa yurt dışında, müttefik devletlerin kumandası emrinde hareket eden XV. Türk Kolordusu bir yıl müttefik kuvvetlerle birlikte Ruslara karşı savaşmıştır. XV. Türk Kolordusu, Osmanlı Ordusunda mevcut imkanlar ölçüsünde en iyi şekilde hazırlandıktan sonra Almanlar tarafından da silah, donatım bakımından çok iyi desteklenmiştir. Alman Ordusu'nda mevcut bütün silahların Türklere verilmesi sağlanmış, erlerin bakımı, beslenmesi, sağlığı, tedavisi ve istirahati için müttefik kuvvetler yakın ilgi göstermişlerdir. XV. Kolordu'nun bir yıl süren savaş esnasında şehit, yaralı ve esir olmak üzere on beş bin civarında zayiatı olmuştur. Bunlardan on iki bin'i şehit olmuştur. Buna karşılık düşmanın kaybının bunun üzerinde olduğu bilinmektedir. XV. Türk Kolordusu, yaklaşık bir yıl müttefik kuvvetlerle birlikte savaştıktan sonra Galiçya'dan vatana 1917 Eylül ayında dönmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After Çanakkale Front Line War in the time of the First Word War, XV. Turkish Army Corps consist of two division which is directed by Miralay Yakub Şevki was sent to Galiçya Front for the help of Germany and Austry- Hungary. Turkish Soldier took the command to move abroad on 1916 July, This was the first time going abroud of Turkish Army in its history. XV. Turkish Army Corps fought for a year with allied against Russian forces. XV Turkish Army Corps was well prepared within present ciroumstances and was supparted with military equipment by Germany. Every kind of military epuipment in the hand of Germany Army was offered to Turkish Army in addition to this allied forces closely took care of Turkish Army. XV Turkish Army Corps suffered casulties totally about 15 thousons including martry, wounded and slove 12 thousond of that total were martried. On the other hand it is known that enemy's suffering was more. XV Turkish Army Corps fought about a year with allied forces afterward on 1917 September returned to home from Galicya.