Askeri sistemlerin tedarikinde proje risk yönetimi ve uygulaması (insansız hava aracı tedarik projesi)
Project risk management and implementation in defence system acquisition projects (unmannedn air vehicle acquisition project)
- Tez No: 143806
- Danışmanlar: DR. METE DOĞANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu çalışma askeri sistemlerin tedarik edilmesi sürecinde karşılaşılabilecek riskleri proje risk yönetimi perspektifinde incelemekte ve bu doğrultuda uygulanması gereken sistematik yaklaşımları açıklamaktadır. Araştırma konusu kapsamında; birinci bölümde proje, proje yönetimi ve tedarik kavramlarına açıklık getirecek özet bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde risk kavramından yola çıkılarak proje risk yönetiminde kullanılan süreç, araç ve teknikler savunma sistemi tedarik projeleri özelinde incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde örnek bir savunma tedarik projesi incelenmiş ve proje risk yönetim süreçleri bu vak'a üzerinde uygulanmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise yapılan çalışmaya ilişkin sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Savunma sistemi tedarik projeleri ülke güvenliğini birinci derecede etkilemesinden dolayı diğer projelerden kesin çizgilerle ayrılmaktadır. Bundan dolayı, savunma sistemi tedarik projelerinde etkin risk yönetim süreçleriyle ileriye dönük bilimsel öngörülerde bulunmak kaçınılmaz bir zorunluluktur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is to determine variable risk factors in defence system acquisition projects by handling risk management processes with a systematic approach. In order to accomplish this aim, a brief summary of the terms“Project, Project management and acquisition”is given in the first chapter. In the second chapter, Project risk management processes are explained by focusing on defence system acquisition projects. The third chapter discuss the implementation of above metioned theoretic risk management processes on a real defence system acquisition Project. Finally, coclusions and recommendations are given in the fourth and the last chapter. Defence system acquisition projects are separated from other projects for the reason of affecting the national security at first sight. Because of this, it is an obligation to apply risk management processes on defence system acquisition projects to envisage and control further risk factors. Ill