Dış yatırım harcamalarında döviz kur riski ve yönetimi: Savunma Sanayii Müsteşarlığında örnek bir uygulama
Currency risk and its management in foreign investment expenses: A case study in Turksih defence industry undersecretary
- Tez No: 143805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Son 40 yılda, döviz kur rejiminin sabitten dalgalıya çevrilmesi ile özellikle uluslar arası işler yapan firmaların çoğunun işleri ve finansal tabloları döviz kurunda meydana gelen değişimlerden etkilenmeye başlamıştır. Türkiye'de de 2001 yılının Şubat ayından itibaren dalgalı kur sistemine geçilmesiyle birlikte döviz kur riski yönetimi önemini arttırmıştır. Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'deki savunma harcamaları da ülkenin hayatta kalmasına hizmet ettiklerinden, büyük meblağlardaki önemli ve vazgeçilemeyecek harcamalardır. Türkiye'nin savunma harcamaları çoğunlukla dış kaynaklı olduğundan, bu harcamaların döviz kur riskinden etkilenmesi kaçınılmazdır. Dolayısıyla, ülkenin kıt ekonomik kaynaklarının önemli bir bölümünü kullanan bu harcamaların maruz kaldığı döviz kur riskinin uygun bir şekilde yönetilmesi gerektiği değerlendirilmektedir. Bu tez çalışması döviz kur riski yönetimi üzerine ayrıntılı bilgi vermek ve bu bilgilerin savunma sanayii alanında gerçekleştirilmiş bir projeye uygulamasını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Döviz Kuru, Döviz Kur Riski, Döviz Kur Riski Yönetimi, Riskten Kaçınma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the last 40 years, most of multinational firms' activities and financial tables have begun to be affected from the increased volatility of exchange rates with the change of currency regime from fixed to floating. Currency risk has increased its importance in Turkey since the currency system was changed to floating in February 2001. As all over the world, defense expenses are also important and indispensable expenses with huge amounts in Turkey. They are important and indispensable, because they serve for the country's survival. Since defense expenses of Turkey are mostly with foreign countries, it is impossible not to be affected from currency risk. Consequently, these defense expenses are exposed to currency risk and since these defense expenses use an important part of scarce economic sources of the country, it is believed that currency risk of these expenses needs to be managed in an appropriate manner. This study is intended to provide information about currency risk management. It also gives an idea about how this information can be applied to a project, which was carried out in defense industry area. KEY WORDS: Foreign Exchange Rate, Currency Risk, Currency Risk Management, Hedging m